14. ledna 2015 12:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Doufám, že nedopadneme jako Romové, přeje si muslim ze severu Čech

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 66Diskuse
Rašid Khalil, syrský Kurd žijící v České republice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rašid Khalil, syrský Kurd žijící v České republice. | foto: Archiv Rašida Khalila

TEPLICE Sever Čech zmítaly v minulých letech protiromské demonstrace a pochody, podle BIS se však zájem radikálů nyní obrací proti muslimům. Zeptali jsme se teplického muslima, jestli má strach z vyhrocování situace, zvlášť po pařížských útocích islámských radikálů. Pro Lidovky.cz uvedl, že problém je uměle vyvolaný, protože žádné davy muslimů Česko neohrožují.

Rašid Khalil

Syrský Kurd, který se do České republiky přistěhoval jako devatenáctiletý za studiem biomedicínského inženýrství na brněnské VUT. Po studiích se chtěl vrátit, politická situace v Sýrii mu to však neumožnila. Jeho rodina totiž stála proti režimu Bašára Assada. V současnosti pracuje jako tlumočník a podniká. Mimo jiné je spoluzakladatelem Organizace iniciativa pro svobodnou Sýrii, která pořádá osvětové akce a organizuje humanitární pomoc.

Lidovky.cz: Zaznamenal jste zvýšenou protimuslimskou náladu ve společnosti? Nemáte strach z nějakých incidentů?
Každý den se setkávám s českými spoluobčany, to téma je velmi žhavé. Většina se ptá, co se to proboha děje. Vždycky říkám, že nejvíce jsou poškozováni lidé z muslimských zemí. Teroristické skupiny se nejčastěji hlásí k sunnitské větvi islámu a jsou to paradoxně sunnité, kteří jejich teror nejčastěji odnášejí. Lidé musí utíkat z domovů, umírají děti. Tento teror není vůbec namířen proti takzvaným bezvěrcům, to je namířeno proti obyvatelstvu muslimských zemí, které po staletí žilo v míru s jinými vyznáními.

Lidovky.cz: Žijete na severu Čech, kde se odehrávaly protiromské demonstrace a pochody. Nebojíte se, že se radikálové obrátí proti vám?
Svět zešílel. Muslimové tady pracují, mají rodiny a děti, které chodí do školy. Taky se bojí, že je budou jiné děti označovat jako v případě Romů za „černé“ nebo „teroristy“. Tady už se skoro otevřeně říká „cikán“ a to je důsledek toho, že se to neřeší. Na druhé straně ale zůstávám v klidu, protože jsme dobře integrovaní a nevytváříme problémy.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz: Proč myslíte, že protimuslimské nálady vznikají v Česku, kde není početná muslimská komunita?
Nevím, kde jsou ty davy muslimů, kteří ohrožují bezpečnost státu. To je stejný problém jako s teroristy. Přijde někdo a řekne „Hrozí nám nebezpečí, choďte s prasaty k mešitám!“. Jestli chce někdo řešit problémy takhle, tak se to jenom obrátí proti němu. Muslimové v Česku jsou vzdělaní a pracují, tady to není jako ve Francii, kde jsou ghetta a spousta muslimů žije na okraji společnosti. Myslím, že žádný větší konflikt tady nehrozí. Samozřejmě, když se někdo rozhodne nás napadat, tak tomu nezabráníte... ale věřím, že zákony tady fungují a bude potrestán. Podle mě je ten problém v Česku uměle vyvolaný. Lidé by neměli jednat impulzivně. Pan Okamura to myslím trochu přehnal. 

Lidovky.cz: Vy osobně jste se nesetkal s projevy nenávisti?
Bydlím v Teplicích, v lázeňském městě, kam už 30 let jezdí hosté z Kuvajtu, Saúdské Arábie a dalších muslimských zemí. Celou dobu bylo soužití bezproblémové. Jenom loni před volbami někdo přišel s povrchními názory, že tihle lidé sem nepatří a dělají nepořádek. Ale oni zapomínají na to, že většina podniků žije z peněz právě těchto lidí, kteří tady nechávají obrovské obnosy a nám všem „tepličákům“ vlastně dávají práci.

Nemyslím si, že tady se někdo chová tak špatně, aby se tohle muselo dít. To je extrém... stejný extrém, jako když někdo přetiskne obrazy jakéhokoli proroka nebo zesměšní jakoukoli skupinu obyvatel, například Romů. Je špatné znevažovat jakoukoli národnost nebo skupinu obyvatel.

Lidovky.cz: Teď mluvíte o Charlie Hebdo?
Ano, i o nich. Samozřejmě to všichni odsuzují, v první řadě muslimové. Rád bych, aby lidé pochopili, že cílem těchto akcí je poškozovat muslimy a islám. To není šíření islámu. Jsou to psychicky nemocní lidé, stejně jako třeba Breivik. (Anders Breivik postřílel v roce 2011 v Norsku 69 lidí, především sociálnědemokratických teenagerů. Podle jeho mu šlo o to upozornit na islamizaci Evropy, ve svém manifestu proti islámu a multikulturalismu zdůrazňoval, že je křesťan - pozn. red.)

Lidovky.cz: Ale islámské teroristické organizace jsou obrovské, fungují v mnoha státech, jsou v nich desetitisíce lidí. Přece nejsou všichni psychicky nemocní...
Muslimů je asi miliarda a půl a jestli se najdou skupinky lidí, které si náboženství vyloží po svém, tak jim nemůže nikdo zabránit. Můžeme s tím bojovat a odstraňovat následky. Ale proč se tihle lidi dostali k moci v Sýrii a Iráku? Je to odpovědnost demokratického světa, který 4 roky jenom koukal, co se tam děje, a nic s tím nedělal. Stejně jako v případě Afghánistánu a Talibanu i v Sýrii a Iráku vznikla ideální půda pro tyto organizace. Může za to laxnost mezinárodního společenství.

Lidovky.cz: Jaký je váš vztah k islámu?
Matka je praktikující muslimka, její rodiče se modlili pětkrát denně. Otec je opak, nepraktikující muslim, spisovatel, ale kupodivu oba se navzájem respektují. Já jsem ještě do svých devatenácti let neřešil, kdo je křesťan, šíita, sunnita... Syřané byli celou dobu vychováváni k tomu, že je každého věc, jestli chodí do kostela nebo do mešity. Všechna náboženství nabádají člověka k tomu, aby se choval slušně a nezabíjel. Islám se v tomto směru neliší. Pravdou je, že dnes je islám zneužíván teroristy. Ale jestli chtějí tímto způsobem šířit islám, tak dosáhnou spíše opaku. Jejich činy totiž nemají s islámem nic společného.

Lidovky.cz: Jak se potom máme stavět k formulacím v Koránu, že je třeba nenávidět ty, kteří nevěří v Alláha?
Podobně nenávistné věty najdete i ve Starém zákoně. Náboženské texty si můžete vykládat různě. 

  • 66Diskuse