Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Drážďany, Buchenwald, invaze

Česko

Barack Obama v Německu – Americký prezident poprvé v životě viděl nacistický koncentrační tábor

Obamova cesta do Německa a Francie je plná historické symboliky, která se váže ke klíčovým událostem druhé světové války.

DRÁŽĎANY/BUCHENWALD Ten, kdo připravoval cestu Baracka Obamy do Evropy, musel vyvažovat všechny kroky prezidenta Spojených států na přesných diplomatických vahách.

Po vstřícné čtvrteční káhirské řeči vůči muslimskému světu uctil včera Obama v bývalém koncentračním táboře Buchenwald u Výmaru památku židovského holokaustu a obětí nacismu. Před sobotními oslavami 70. výročí vylodění spojenců v Normandii zavítal do Drážďan, jejichž vybombardování v únoru 1944 je symbolem utrpení německého civilního obyvatelstva za druhé světové války.

Obama však nepostavil utrpení nacistických obětí a životy padlých spojeneckých vojáků na stejnou roveň se zabitými Němci v Drážďanech – pokud od něj obyvatelé saské metropole něco takového čekali, pak se nedočkali. Na tiskové konferenci po setkání s kancléřkou Angelou Merkelovou v drážďanském Zwingeru se mluvilo o míru na Blízkém východě, o vězních z Guantánama, ale slova druhá světová válka tam nepadla. Obama jen naslouchal, i při návštěvě chrámu Frauenkirchen, po desítkách let od spojeneckého bombardování znovuzrozeném symbolu Drážďan.

Americký prezident se rozhovořil až při návštěvě Buchenwaldu, jednoho z bývalých největších koncentračních táborů v třetí říši, kde

Nikdy nezapomenu na to, co jsem tu dnes viděl.

I po těch desítkách let od války je to místo plné děsu.

zahynulo před padesát tisíc vězňů, včetně mnoha židovských. „Nikdy nezapomenu na to, co jsem tu dnes viděl,“ prohlásil Obama, který podle vlastních slov navštívil koncentrační tábor poprvé v životě. „I po desítkách let je to místo plné děsu. Smrt lidí, kteří tu zahynuli, nesmí být zbytečná,“ řekl Obama, který připomněl, že má k Buchenwaldu i osobní vztah. „Bratr mé babičky byl v jednotce, která část tohoto tábora osvobodila. Mohlo mu tehdy být nějakých osmnáct, devatenáct, možná dvacet. Byl to (co tu viděl) pro něj obrovský šok. Když se vrátil domů, nebyl několik měsíců schopen žít normálním životem,“ dodal Obama.

Spolu s Merkelovou doprovázel Obamu i Elie Wiesel, světoznámý židovský filozof a spisovatel, který přišel v Buchenwaldu o otce. „Den, kdy zahynul, byl jeden z nejhorších v mém životě,“ zavzpomínal Wiesel. „Poučil se svět? Nejsem si jistý,“ dodal. Německá kancléřka Merkelová našla jednoznačná slova lítosti nad oběťmi nacismu. „Vždy bude následovat tíživá otázka, jak se něco takového mohlo stát a vzejít právě z Německa,“ citovaly agentury kancléřku. Německo, klíčový spojenec Zatímco program Obamovy cesty byl symbolický, jednání mezi kancléřkou a americkým prezidentem byla velmi konkrétní.

Merkelová plně podpořila Obamovu snahu o mír na Blízkém východě a vznik palestinského státu, stejně jako politiku vůči Íránu a Severní Koreji. Obnovení silné pozice Německa v americké politice pak Obama potvrdil slovy, že Berlín je klíčovým partnerem USA v NATO.

Autor: