Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác

Druhé zlato Sáblíková vydřela

Česká rychlobruslařka získala třetí medaili, Beckertovou ale na trati 5000 metrů porazila těsně

VANCOUVER/PRAHA Mise splněna! Martina Sáblíková si může ve Vancouveru odškrtnout svůj poslední olympijský úkol.

Česká rychlobruslařka podle očekávání ovládla závod na 5000 metrů a na své nejoblíbenější trati vyhrála s náskokem 48 setin vteřiny před Stephanii Beckertovou.

Dokážete si vůbec představit pohádkovější závěr olympiády?

Vždyť Sáblíková ke zlatu a bronzu z předchozích závodů na 3000 a 1500 metrů přidala druhou zlatou medaili, což před ní z českých sportovců dokázali na jedněch olympijských hrách jen Emil Zátopek, Věra Čáslavská a Martin Doktor.

A co víc: v pouhých dvaadvaceti letech se stala teprve čtvrtou rychlobruslařkou v historii, která na olympiádě ovládla závod na tři i pět kilometrů, tedy obě nejdelší tratě.

Beckertová nahnala strach Sáblíková se na rozdíl od svého prvního závodu na tři kilometry vydala na ovál až v poslední jízdě, takže už dopředu věděla, jaký čas bude stačit na zlatou medaili.

Ana startu musela být hodně nervózní. Němka Beckertová, která v letošní sezoně dokázala se Sáblíkovou na dlouhých tratích jako jediná držet krok, totiž v předposlední jízdě nasadila laťku hodně vysoko.

Pětikilometrovou trať prolétla ve výborném čase 6:51,39, což byl jen o1,3 sekundy horší čas než letošní maximum Sáblíkové.

Česká hvězda se však nenechala rozhodit a na své parádní trati, které vládne už tři roky, od prvních metrů nasadila tempo, které mohlo všechny české fanoušky u televizních obrazovek uklidnit: na každém mezičase byla o více než vteřinu rychlejší než mladá Němka.

Náskok nakonec udržela „Martina to musela od začátku rozjet hodně rychle. Byl to hodně dramatický závod,“ přiznal v České televizi rychlobruslař Miroslav Vtípil.

V závěru totiž Sáblíková začala nepatrně ztrácet, jako by se na jejím výkonu projevilo vyčerpání z předchozího závodu na 1500 metrů. Ten totiž Beckertová nejela. Sáblíková navzdory tomu vjížděla do posledního kola s takovým náskokem, že se český sen o dalším triumfu stával reálnější.

A opravdu - Sáblíková protnula cílovou čáru v čase 6:50,91. Byl to sice až její šestý nejlepší čas na „pětce“ v kariéře, ale na olympijské zlato nakonec stačil.

Zcela vyčerpaná Sáblíková pak mohla začít slavit. Vždyť po německé biatlonistce Magdaleně Neunerové je druhým nejúspěšnějším sportovcem na hrách ve Vancouveru.