Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Důstojník rozvědky chtěl prodat údaje Rusům. Ve válce by mu hrozilo doživotí

Česko

  10:45aktualizováno  22:34
PRAHA - Vysoký důstojník české vojenské rozvědky nabízel KLDR, Rusku či Ukrajině za miliony korun tajné informace. Kvůli osobním finančním problémům také zpronevěřil 300 tisíc korun. Loni v září byl v tichosti odsouzen k osmi letům vězení.
pouta - ilustrační foto

pouta - ilustrační foto foto: Shutterstock

Vojenský rozvědčík se údaje neúspěšně pokusil prodat do tří zemí v roce 2011. Více než půl roku po jeho odsouzení přinesl informaci deník Právo. Muže k činu podle soudu vedly finanční problémy.

Podle rozsudku pražského městského soudu hodlal Milan Š. odhalit identitu agentů a jejich krytí. Cizím ambasádám dokonce nabízel i umístění štěnic přímo v prostorách české vojenské zpravodajské služby.

ČTĚTE TAKÉ:

Svoji nabídku společně s požadavky důstojník s nejvyšší bezpečnostní prověrkou neustále stupňoval. V únoru 2011 chtěl pod pseudonymem Chodec poskytnout citlivé údaje poprvé. Rusové ale nezareagovali. Proto se jen o pár dní později obrátil na velvyslanectví Ukrajiny.

„Uvedl ochotu poskytnout za úplatu 800 tisíc v pětitisícových bankovkách velmi citlivé informace týkající se pohybu, činnosti a úkolů agentů rozvědky i ochotu podepsat spolupráci s jejich tajnou službou za částku jeden milion korun a 25 tisíc eur s tím, že má přístup k financování operativní činnosti, ke konspiračním zařízením, identitám agentů, jejich krycím prostředkům, rozkazům a nařízením, a nabídl pomoc s instalací technických prostředků do prostor rozvědky,“ cituje deník z rozsudku.

Neúspěšné byly také jeho další pokusy, ve kterých se obrátil i na za zastoupení KLDR. Předloni v září byl dokonce tak troufalý, že na ruské velvyslanectví volal ze svého služebního telefonu. Městský soud v Praze nakonec Milana Š. odsoudil vedle vyzvědačství také za zpronevěru 300 tisíc z fondů vojenské tajné služby.

Rozsudek byl nakonec mírný, nejvyšší hranice trestu je v době míru až patnáctiletá. V době války by důstojníkovi hrozilo i doživotí.

Autor: