Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Dva roky života v prostoru 3 m2

Česko

Za necelý týden v Rusku odstartuje experimentální let na Mars. Mezinárodní posádka „poletí“ 520 dní

MOSKVA/PRAHA Šest dobrovolníků se už za necelý týden nechá zavřít na téměř dva roky do malého prostoru, ve kterém společně stráví 520 dní simulovaného letu na Mars. Pokusu v režii ruských vědců, přesněji Ruské akademie věd, se zúčastní tři Rusové, Číňan, Francouz a Ital.

Šestici dobrovolníků vybrali specialisté z ruského Institutu medicínskobiologických problémů. Každý z nich bude mít po celou dobu experimentu k dispozici životní prostor o velikosti necelých tří metrů čtverečních. „Start“ je naplánován na 3. června.

Dva ruští účastníci experimentu zvaného Mars500 jsou lékaři, zbytek osazenstva jsou inženýři, až na Číňana Jüe Wanga, který se specializuje na přípravu čínských kosmonautů. Jak včera uvedly ruské agentury, na každého z ruských členů posádky čeká odměna ve výši 3 milionů rublů, Ital a Francouz inkasují za účast na experimentu přibližně stejnou sumu od Evropské kosmické agentury.

Výše platu pro Číňana známa není. Jeho vytrvalost je možná motivována výhradně touhou dobře reprezentovat svou zemi a získat pro ni maximum vědeckých poznatků o vesmírných letech.

Na Mars „vystoupí“ jen tři Velitelem letu bude osmatřicetiletý Alexej Sitěv, profesionální potápěč a trenér kosmonautů. Jeho zástupcem je sedmatřicetiletý kardiolog Suhrob Kamolov. I třetí Rus je lékař - Alexandr Smolijevskij vede laboratoř psychofyzických výzkumů letecké a kosmické medicíny. Šestice bude uzavřena ve speciálním komplexu, v němž se ruští vědci pokusili vytvořit téměř stejné podmínky, jaké by měly panovat při cestě na Mars. Radiace a stav beztíže ale simulovány nebudou. „Let“ je rozdělen na tři etapy. Nejdříve 250 dnů „poletí“ celá posádka ze Země na Mars. Pak se rozdělí a tři členové zamíří k Marsu, zatímco zbytek posádky na ně bude měsíc čekat. Po třiceti dnech se dá posádka znovu dohromady a zamíří zpátky k Zemi. Skafandry, které budou k této výpravě potřebovat, si astronauti naposledy vyzkoušeli před několika dny. Každý váží 30 kilogramů a pohyb v něm je krajně obtížný. Ne že by nebylo možné vyrobit skafandr lehčí, ale taková zátěž čeká člověka, který v něm skutečně vystoupí na Mars, protože na této planetě působí třikrát menší gravitace než na Zemi.

Fyzicky náročné aktivity budou vyžadovat hodnotnou stravu. Rusové pro dobrovolníky připravili celkem 17 druhů jídel, která budou přechovávána v konzervách. Kosmonaut si bude moci dopřát například kapustovou polévku s vepřovým masem či pohankovou kaši.

Vědci budou zkoumat především vliv absolutní izolace, velkého stresu a uzavřeného prostoru na výkon posádky a její schopnosti. Přestože všichni ovládají aspoň základy angličtiny, neočekávají, že během „letu“ nenastanou komunikační problémy. „Když nebudeme rozumět, pořád ještě je tu řeč těla. Člověk se nakonec dohodne rukama nohama,“ věří Kamolov.

Nakonec bylo rozhodnuto, že kdokoliv z šestice může kdykoliv „opustit vesmírný koráb“ bez udání důvodu a od další účasti v pokusu odstoupit. Samozřejmě tím ale přijde i o přislíbenou tučnou odměnu.

***

BOJ O MARS Rusko, nebo USA? Dostat člověka na Mars zkoušejí jak Rusové, tak Američané. Podle odhadů vědců z USA by člověk mohl stanout na této planetě někdy ve 30. letech našeho století. V roce 2025 by v USA měla být dokončena kosmická loď, která bude tohoto náročného letu schopna. Rusové jsou i přesto, že nyní pořádají náročné experimenty, skeptičtí. Jejich specialisté prohlašují, že dokud neumíme vytvořit základny na Měsíci trvale obývané lidmi, není cesta k Marsu uskutečnitelná. Tvrdí, že se letu člověka na Mars nedočkáme ještě 40 let. Argumentují mimo jiné tím, že vesmírný koráb, který by mohl takovou cestu uskutečnit, bude vážit nejméně 7 tun, a zatím žádná země na světě nevyrobila raketu, která by takový kolos vynesla na oběžnou dráhu.

O autorovi| PETRA PROCHÁZKOVÁ, Autorka je spolupracovnicí LN