Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav

Dvě vítězství. Třinec je blízko svému snu

Václav Varaďa rozhodl jen minutu před koncem * Vítkovice prohrály i druhý zápas a zatím zažívají podobnou sérii jako loni

TŘINEC Byl to kontrast oproti úvodnímu finále, ve kterém padlo sedm gólů. Včera se na ten první čekalo bez vteřiny dlouhých 59 minut.

A pak to přišlo...

Martin Růžička vystřelil na branku a zorientovaný Václav Varaďa dorazil puk za Málkova záda. Werk Arena byla v tu chvíli u vytržení.

Hokejisté domácího Třince v moravskoslezské bitvě o titul porazili Vítkovice nakonec 2:0, protože triumf pojistil při power play Martin Adamský. Slezané tím zvýšili stav série na stejný poměr. Ta se v pátek a sobotu přesouvá do Ostravy.

Nepřipomíná vám tohle něco? Vítkovičtí už se ve stejné situaci ocitli v loňském finále. Tehdy ztratili oba zápasy v Pardubicích a pozdější mistr je na jejich ledě dorazil.

„Ale my dobře víme, že to bude ještě těžké. Musíme získat celkem čtyři vítězství,“ varuje Varaďa.

Včerejší duel byl na gólovou úrodu chudý, ale jednu statistiku nelze přehlédnout. Možná o tomhle muži slýcháte už víc než často – jenže on si svoji pozornost zkrátka zaslouží.

Martin Růžička, rekordman vyřazovacích bojů, si včera připsal další dvě asistence a svůj produktivní účet rozšířil už na 30 bodů.

Tohle je něco nevídaného.

„Už zase? A co bych měl pořád říkat?“ usmíval se na výzvu o rozhovor. Je teď přímo na roztrhání. Pár takových sérií jsem už otočil, říká brankař Málek Finálový duel číslo 2 byl ale tentokrát hlavně ve znamení gólmanů... Roman Málek i Peter Hamerlík drželi své týmy tak dlouho, že všichni už mysleli na prodloužení.

„Tentokrát jsme hráli daleko líp, tak co k tomu říct. Asi jsme se viděli už v kabině,“ přiznal po porážce smutný hrdina Málek.

Přitom Třinec se v úterý trápil se zbraní, která mu během play off zajišťovala vítězství – přesilovky. Dosud jen v pěti zápasech ze 14 neskóroval. Včera pošesté.

V první třetině navíc neproměnil Martin Koudelka obrovskou šanci a Málka zachránila spojnice tyčí.

„I proto jsme věřili, že to tu uděláme, jenže jsme byli takoví marní. Bolí to, ale ve středu už na to nikdo myslet nebude,“ dodal Málek.

Vítkovičtí totiž stojí před tvrdou zkouškou. Mají před sebou asi nejdůležitější test celé série, v níž by v případě další prohry ztráceli už 0:3.

A Hamerlík straší: „Teď už není na co čekat. My pojedeme do Ostravy s tím, že tam chceme vyhrát.“

Jenže v ostravské hale je čeká široké kluziště. „Hrajeme doma celou sezonu slušně. Ty zápasy zřejmě budou trochu jiné, i když nasazení oběma týmům vydrží,“ uvažuje Petr Vrána, vítkovický forvard.

I on pamatuje loňské rychlé finále. A věří, že se tým poučí.

„I když poučit se... My samozřejmě uděláme všechno pro to, abychom sérii stáhli,“ tvrdí. A zkušený Málek dodává: „Už jsem párkrát zažil, že jsme z venkovních bitev tekli 0:2 a pak to otočili.“

Jenže je to proti rozjetému Třinci, týmu, který zvládl už pět utkání po sobě, opravdu reálné?

Pátek možná napoví o něco víc.

Finále play off České pojišťovny

2. zápas

2:0

TŘINEC – VÍTKOVICE

STAV SÉRIE: 2:0 PŘEDCHOZÍ VÝSLEDEK: 5:2 Branky a nahrávky: 59. Varaďa (M. Růžička), 60. Adamský (M. Růžička, Zíb).

Rozhodčí: Fraňo, Jeřábek -Jelínek, Pešek.

Vyloučení: 4:5. Bez využití.

Diváci: 5200 (vyprodáno).

Třetiny: 0:0, 0:0, 2:0.

Další zápas: v pátek v Ostravě (17.10, ČT4)