Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Eichler: AVG patří na světový trh

Česko

Česká softwarová firma AVG patří na světovou burzu, tvrdí Gabriel Eichler, zakladatel Benson Oak Capital. O vstupu AVG na burzu však ještě není definitivně rozhodnuto.

PRAHA Český výrobce antivirových programů firma AVG Technologies by měla vstoupit na burzu Nasdaq nebo na londýnskou či amsterdamskou burzu. V rozhovoru pro LN to uvedl Gabriel Eichler, zakladatel investiční skupiny Benson Oak Capital, která vlastní část AVG.

„Zda to bude Nasdaq nebo jiná světová burza, nevím, ale AVG je rozhodně firma, která již přerostla regionální rozměr burz rozvíjejících se trhů,“ řekl Eichler. Podle něj sice ještě definitivní rozhodnutí o vstupu AVG na burzu nepadlo, a ani není žádný termín, do kterého by mělo padnout, ale pokud bude AVG dělat primární úpis (IPO), měla by tak učinit na vyspělé světové burze.

„Účelem varšavské a pražské burzy je zejména soustřeďovat finance v tomto regionu a některé firmy jsou již na tyto burzy příliš velké,“ vysvětlil Eichler s tím, že AVG je jednou z těchto firem. Český výrobce antivirového softwaru je podle něj velká technologická společnost světového významu, a proto i investoři, kteří by její akcie mohli chtít koupit, mají zájem investovat specificky do technologií, a ne do lokálních či regionálních trhů.

„Firmy, které jsou již větší a mají světový význam, chodí na větší burzy, ať již jsou to burzy evropské nebo americké – tedy londýnská, amsterdamská nebo Nasdaq,“ upřesnil Eichler. Ten nevyloučil ani možnost duálního úpisu akcií. „Kdybych si mohl vybrat, rád bych tam viděl i Prahu, je to pro mě srdeční záležitost. Toto však nemá být srdeční záležitost, ale obchod,“ uzavřel Eichler.

Podle Eichlera ještě nebylo rozhodnuto, jak velká část firmy AVG by se mohla nabídnout na burze, polský list Parkiet však uvedl, že by se mohlo jednat o akcie až za miliardu zlotých, tedy zhruba 6,3 miliardy korun. Zdroje agentury Reuters zase odhadovaly, že by se hodnota primární nabídky mohla pohybovat mezi 400 a 800 miliony eur, tedy přibližně v rozmezí 2,5 miliardy až pět miliard korun.

O vstupuAVG na burzu se spekulovalo již v roce 2008. AVG Technologies vznikla přejmenováním tuzemské společnosti Grisoft a loni zvýšila čistý zisk o čtvrtinu na 267,2 milionu korun. AVG je podle objemu nainstalovaného bezpečnostního softwaru čtvrtým největším poskytovatelem antivirových řešení na světě. Volně dostupné nebo placené programy chrání přes 110 milionů uživatelů po celém světě.

***

Rozhovor s Gabrielem Eichlerem čtěte zítra v LN

Autor:

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...