Čtvrtek 9. května 2024, svátek má Ctibor
130 let

Lidovky.cz

Elektrárna mezi sídlišti? Lidé se bouří

Česko

Pražská energetika oživila plány na výstavbu plynové elektrárny v lokalitě mezi pražskými sídlišti Bohnice, Čimice a Kobylisy. Početní odpůrci stavby se snaží přesvědčit úředníky, aby stavbu zarazili ve fázi územního řízení.

PRAHA „Chtěli byste bydlet několik stovek metrů od elektrárny?“ zeptala se účastnice veřejného projednání přítomných zástupců Pražské energetiky. Tedy společnosti, která chce plynovou turbínu v hustě zalidněné části metropole postavit.

Jeden ze zástupců firmy přiznal, že bydlí v Panenských Břežanech, tedy obci, která bude nejvíce postižena provozem letiště ve Vodochodech. Na otázku, zda s letištěm souhlasí, přiznal, že nesouhlasí. V danou chvíli to vypadalo, že tým Pražské energetiky je vyčerpaný a každou chvíli se vzdá.

Na veřejné projednání, které se konalo v úterý na radnici Prahy 8, dorazilo okolo šedesáti odpůrců stavby, kteří tak měli desetinásobnou převahu nad zástupci Pražské energetiky.

Občas došlo i na emoce, většinou však padaly věcné připomínky, které nasvědčovaly tomu, že se lidé na jednání dobře připravili. Mezi oponenty byli zastoupeni například právník, architektka, technik a ekolog. Zamýšlená elektrárna v areálu rozvodny Sever tak schytala údery ze všech stran.

Nezávislý posudek k pobavení Na dotazy, zda elektrárna projde schvalováním, úřednice Světluška Dohnalová, která jednání vedla, nechtěla a ani nemohla odpovědět. Na rozhodnutí si prý všichni zúčastnění musejí počkat 30 až 60 dní. Na stole před Dohnalovou se tyčil stoh kladných i záporných vyjádření od různých úřadů, ale i kladné doporučení nezávislého znalce. Už pouhý termín „nezávislý znalecký posudek“ vyvolalo v sále smích.

Po necelých dvou hodinách se již tým odpůrců začal štěpit. Část odešla na oběd, ti vytrvalejší sepisovali připomínky. Nutno dodat, že úředníky městské části Praha 8 nečeká jednoduché rozhodování. Zvítězí veřejný zájem v podobě bezpečnějších dodávek elektrické energie, nebo zájem lidí nedusit se v emisích oxidu dusičitého a neposlouchat hučící turbínu?Když Pražská energetika loni v květnu oznámila, že přípravu projektu plynové elektrárny pozastaví, místní obyvatelé to považovali za své vítězství. O to větší přišel šok, když se v radničním zpravodaji Osmička objevila informace, že schvalovací řízení pokračuje. Rozhodnutí o výsledku územního řízení má padnout do dvou měsíců.

Elektrárnu jednou oceníte Zájmy Pražské energetiky hájil hlavně tiskový mluvčí Petr Holubec. Popsal výhody, které by plynová turbína s rychlým startem přinesla Praze v případě takzvaného blackoutu, tedy kolapsu dodávek elektřiny v celé zemi. „Neděláme to kvůli zisku, ale kvůli bezpečnosti dodávek elektrické energie v Praze,“ dodal Holubec.

Místní obyvatelé naopak poukazovali na umístění elektrárny jen 400 metrů od nejbližších domů na sídlišti Kobylisy a v Dolních Chabrech. Zmínili také nárůst emisí oxidů dusíku a hlukové zátěže, které se setkají s vlivem dalších staveb typu dálničního okruhu kolem Prahy a případně i nového letiště ve Vodochodech. Mluvčí Holubec přiznává, že Pražská energetika má zájem postavit podobných elektráren hned několik. Další by mohly vyrůst u rozvodny na Chodově a v sousedství Teplárny Malešice. Došlo také na roli politiků. „Jak mohl šéf pražské kandidátky ČSSD Petr Hulinský v předvolební kampani tvrdit, že je proti elektrárně, když je současně předsedou dozorčí rady Pražské energetiky, která stavbu prosazuje,“ zeptal se jeden z účastníků veřejného projednání. Odpovědi se však nedočkal.

Určitou naději nakonec odpůrcům elektrárny dodali zástupci městské části Praha 8. „V koaliční dohodě mezi ODS a TOP 09 je uvedeno, že s elektrárnou nesouhlasíme,“ připomněl místostarosta Prahy 8 Michal Šustr. Zároveň však přiznal, že územní řízení je nezávislé, do kterého městská část nesmí zasahovat. Přislíbil aspoň, že se „po stranické linii“ pokusí ovlivnit rozhodnutí Pražské energetiky, kterou město Praha spoluvlastní.

Boj o elektrárnu v metropoli Pražská energetika plánuje v areálu rozvodny Sever umístit menší plynovou elektrárnu o výkonu 58 megawattů. V provozu má být zejména během energetické špičky. V srpnu 2009 investor získal souhlas ministerstva životního prostředí, nyní je záměr ve fázi územního řízení. Vlastníkem Pražské energetiky je město Praha společně s německým koncernem EnBW.

Autor: