Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Enceladus čím dál povědomější

Česko

Povrch měsíce se chová podobně jako pozemské tektonické desky

Ledem pokrytý povrch Saturnova měsíce Encelada praská a posunuje se. Pohyby jsou velmi podobné těm, které vykonávají tektonické desky na Zemi. Objev, jehož bylo dosaženo díky analýze snímků pořízených sondou Cassini, zvyšuje pravděpodobnost, že pod zmrzlým povrchem měsíce s průměrem pouhých pět set kilometrů je skryt oceán tekuté vody. V něm by mohly být vhodné podmínky dokonce i pro vznik života.

O existenci čtyř paralelních linií brázdících jižní oblasti Encelada vědí astronomové od března roku 2005.

Rýhám se přezdívá „tygří pruhy“. Na oblast se přístroje sondy Cassini zaměřují při každém průletu.

S pomocí podrobné digitální mapy polárního regionu se Paul Helfenstein z Cornellovy univerzity pokusil „pohlédnout do minulosti“. Rekonstruoval povrch měsíce tak dlouho, až mu do sebe všechny díly skládačky zapadly. Zjistil, že trhliny se z původních míst zjevně posunuly. Jev připomíná posuny tektonických desek na Zemi, ovšem s jednou podstatnou odlišností. „Na Zemi se praskliny obvykle rozšiřují symetricky. Zdá se, že na Enceladu posun probíhá jen v jednom směru. Je to jako pásový dopravník,“ říká Helfenstein, který svá zjištění prezentoval na kongresu Americké geofyzikální společnosti, který se právě koná v San Francisku.

Na Zemi se velikost tektonických desek neustále mění. Hranice mezi nimi většinou probíhají po dnech oceánů nebo horskými pásmy. Jejich pohyb je pravděpodobně způsoben prouděním žhavého magmatu. Na Enceladu by hnací silou mohlo být proudění vody, domnívají se vědci.

Jasný cíl pro další expedici O existenci oceánu pod povrchem Enceladu svědčí i podivuhodné gejzíry, které nadzvukovou rychlostí chrlí do vesmíru směs vodní páry, drobných kousků ledu a organických materiálů. Průduchy se postupně ucpávají a tlak si vynutí vznik nových.

„Důkazy o tom, že na Enceladu je voda v kapalném skupenství, shromažďujeme kousek po kousku,“ řekla BBC Carolyn Porcová, která vede tým zodpovědný za zpracování snímků ze sondy Cassini. „Tygří pruhy známe jen čtyři roky, takže oblast je pro vědce stále nová. Už nyní však sílí hlasy volající po vyslání kosmické lodi, která by se zaměřila na jižní pól Encelada a zjistila, zda tam probíhají prebiotické či biotické procesy, “ uzavírá planetoložka.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!