Pondělí 13. května 2024, svátek má Servác
130 let

Lidovky.cz

ETA opět vyhlásila příměří

Česko

Baskická organizace slíbila klid zbraní. Odzbrojení ani rozpuštění ale neplánuje

MADRID/PRAHA Trojice mužů v bílých kuklách a černých baretech sedí za stolem u mikrofonu. Jsou to členové španělské separatistické organizace Baskicko a jeho svoboda (ETA). V poselství, které obdržela španělská média a zveřejnil baskický deník Gara, muži se zahalenou tváří vyhlašují trvalé příměří. „Mezinárodní společenství si to bude moci ověřit,“ prohlašují. Ale ani slova o tom, že by složili zbraně, nebo dokonce uskupení rozpustili. Naopak. Slibují, že „stále budou pokračovat v neúnavném boji za demokratickou situaci v Baskicku“.

Také proto přijala španělská vláda nejnovější vzkaz s chladnou hlavou. Ministr vnitra Alfredo Pérez Rubalcaba v krátkém vystoupení pro novináře prohlásil, že ETA zůstala arogantní jako obvykle. „Je evidentní, že ETA dnes znovu neudělala to, co my – demokratické strany – očekáváme,“ citovala AP ministra. „Jinými slovy stále očekává, že za ukončení násilí něco dostane,“ dodal.

Přece jen byl ale o něco optimističtější než obvykle. „Jestli se mě ptáte, zda jsem teď klidnější, musím vám upřímně říci, že ano. Je to špatná zpráva? Ne není,“ citovala Rubalcaba AFP.

Španělská vláda je dlouhodobě pesimistická k jakýmkoli prohlášením ze strany ETA. Varuje před tím, že jakékoli sliby jsou jen předehrou k dalšímu úderu.

Pro ETA ostatně není vyhlašování příměří nic nového. Naposledy tak učinila v roce 2006 a vydrželo to jen necelých devět měsíců do výbuchu nálože na madridském letišti v témže roce. Útok nepřežili dva lidé. Další klid zbraní byl ohlášen letos v září, ale to nepadla zmínka o tom, jak dlouho bude trvat. Jak zhodnotili komentátoři, včerejší prohlášení se od těch předchozích liší tím, že se v něm hovoří o možnosti prověřit klid zbraní mezinárodními pozorovateli.

Někteří chtějí do politiky ETA, jejímž hlavním cílem je boj za samostatný baskický stát, je Španělskem, Evropskou unií i Spojenými státy považována za teroristickou organizaci. Od roku 1968 si její násilné akce vyžádaly více než 800 lidských životů včetně dětí.

Její síla však v posledních letech upadá. Podle španělské vlády za to může zejména zadržení několika klíčových představitelů organizace a ztráta příznivců.

Potýká se ale také s vnitřními problémy. Politické křídlo organizace s názvem Batasuna, založené roku 1978, bylo v roce 2003 zakázáno právě kvůli napojení na ETA. Nyní ale jeho členové chtějí vytvořit novou stranu, která by se legitimně zapojila do španělské politiky, a pilně se již připravují na místní volby, které se uskuteční letos v květnu.

Mají podporu dalších baskických stran i občanských skupin a zásadně nesouhlasí s tím, že by násilné akce jako střílení na policisty a vyhazování automobilů do povětří jakkoli pomohlo Baskicku získat samostatnost.

***

„Je evidentní, že ETA opět neudělala to, co my – demokratické strany – očekáváme.“

Autor:

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...