Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

EU doručila občanům ´zelený balíček´

Svět

  13:41
BRUSEL - Evropská komise zasvětila členské státy do plánu bitvy s klimatickými změnami. Podle ambiciózního návrhu by mělo Česko do roku 2020 více než zdvojnásobit podíl obnovitelných zdrojů na konečné spotřebě energií. Zatímco dosud činil něco přes šest procent, tak na konci příštího desetiletí by to mělo být 13 procent.
Mezi obnovitelné zdroje jsou řazeny třeba biomasa a sluneční, větrná, či vodní energie, nepatří tam naopak jaderná energie.

Mezi obnovitelné zdroje jsou řazeny třeba biomasa a sluneční, větrná, či vodní energie, nepatří tam naopak jaderná energie. foto: pro Lidovky.cz

"Sedmadvacítka" se loni v březnu na summitu zavázala, že se do roku 2020 zvýší podíl obnovitelných zdrojů na 20 procent a že ve stejné době budou muset všechny pohonné hmoty mít nejméně desetiprocentní podíl biopaliv. Mezi obnovitelné zdroje jsou řazeny třeba biomasa a sluneční, větrná, či vodní energie, nepatří tam naopak jaderná energie. Návrh ještě budou muset schválit členské státy i Evropský parlament.

Poslední kompletní a prověřené údaje o obnovitelných zdrojích jsou z roku 2005, kdy jejich podíl v EU byl 8,5 procenta. K dosažení slibovaných 20 procent tak bylo třeba rozdělit 11,5 procenta. Komise to udělala tak, že vzala v potaz startovací pozici států i jejich relativní bohatství, konkrétně HDP na jednoho obyvatele.

V případě obnovitelných zdrojů se podíl bude muset zvýšit ve všech státech, což neplatí u limitů na vypouštění emisí skleníkových plynů. Tam některé chudší země budou moci místo snižování naopak vypouštět víc proti roku 2005.

Česká republika na boji EU s klimatickými změnami údajně vydělá. Evropská komise podle několika na sobě nezávislých zdrojů počítá s tím, že český hrubý domácí produkt se díky dnes zveřejněnému unijnímu energeticko-klimatickému balíčku ročně zvýší o 0,51 procenta (přibližně 16 miliard korun). Česko by se tak stalo jedním z pěti států unie, které budou z návrhů Bruselu finančně těžit. Zbytek členských zemí bude mít naopak plnění cílů EU spojeno především s náklady.

Česko bude moci vypustit více oxidu uhličitého
Na limitech vydělala například i Česká republika. Ta bude moci v roce 2020 vypustit do ovzduší o devět procent více oxidu uhličitého (CO2) než v roce 2005. Týká se to však pouze emisí, jež nebudou zahrnuty v systému obchodování s povolenkami na vypouštění CO2, tedy zemědělství, dopravy, stavebnictví, služeb a dalších oborů. Ty představují zhruba pětinu celkového objemu emisí.

Celý systém obchodování se od roku 2013 změní a většina povolenek už nebude mezi podniky rozdělována zdarma, což se může odrazit v cenách pro spotřebitele. Návrh vyvolává odpor průmyslu i odborů, jež se bojí ztráty pracovních míst.

Evropská unie se zavázala, že do roku 2020 sníží objem emisí skleníkových plynů o pětinu. Česko má přitom tu "výhodu", že má nižší hrubý domácí produkt než země na západ od jeho hranic. Ty musejí na rozdíl od chudších zemí, většinou nových členských států EU, emise snižovat. Tento postup má umožnit, aby chudší země nebyly diskriminovány a přílišné snižování emisí "nezadusilo" jejich ekonomiku.

Pravidla pro přidělování emisních povolenek ovšem budou pro všechny stejná. Povolenky v současnosti dostávají jednotlivé státy, které je poté zdarma rozdělují mezi průmyslové podniky. Pro ně jedna povolenka představuje jednu tunu oxidu uhličitého, který můžou vypustit do ovzduší. Přebytek povolenek mohou prodat na aukci, nebo si tam naopak mohou chybějící povolenky dokoupit.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...