Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

EU se chystá vyhlásit válku alkoholu

Svět

  8:11
BRUSEL - Evropská unie chce snížit spotřebu alkoholu. Škody způsobené pitím dosahují v zemích pětadvacítky 125 miliard eur. Přibývá i lidí na alkoholu závislých. Evropský komisař Markos Kyprianou chce proto navrhnout, aby byl prodej alkoholu regulován.

Víno foto: Hynek Glos, Lidové noviny

Komisařův plán má tři hlavní body: celoevropské zvýšení spotřebních daní z alkoholu a jejich sjednocení, označování lahví varovnými nápisy a omezení prodeje. Alkohol by tak měly nabízet jen obchody vlastnící licenci a měla by být zavedena jednotná věková hranice, od kdy si je možné alkohol koupit. Komisař navrhuje, aby se alkohol legálně prodával až lidem starším 21 let.

Komisařův plán podporuje mimojiné i Finsko, které považuje boj s nadměrnou konzumací alkoholu za jednu ze svých priorit v oblasti zdravotnictví. „Konzumace a problémy s ní spojené rostou. Souhlasíme proto s tím, aby se Evropská unie i Světová zdravotnická organizace aktivněji podílely na obchodu s ním,“ řekl portálu Euractiv Pekka Puska, šéf Finského institutu národního zdraví. Finská vláda už označování alkoholu varovnými nápisy schválila.

Právě skandinávské země stojí v čele protialkoholového tažení. Země, jako jsou Švédsko nebo Finsko, mají nyní problém se zvyšující se spotřebou alkoholu, kterou způsobuje liberální evropský trh.

Skandinávské země měly tradičně na prodej alkoholu státní monopol, liberalizace evropského obchodu ale způsobila, že do těchto zemí nyní proudí alkohol takřka bez omezení. Švédové i Finové také často obcházejí domácí omezení prodeje alkoholu tím, že ho nakupují na lodích v Baltském moři.

Červnová zpráva londýnského Institutu pro studia alkoholu, z níž by mohly komisařovy návrhy vycházet, obsahuje i další doporučení: v celé Evropě by měl být například zaveden maximální limit 0,5 gramu alkoholu na litr v krvi řidičů. Nižší limit by měl platit pro mladé řidiče a pro lidi, kteří se řízením živí. Zpráva také navrhuje zavedení společných sankcí v případě jeho překročení.

Britští experti komisi doporučili, aby každá láhev alkoholu nesla varování zdravotnických orgánů popisující škodlivé účinky alkoholu při řízení, obsluhování přístrojů a během těhotenství. Posledně jmenované varování už platí ve Francii. Každá láhev musí vedle informace o procentech alkoholu obsahovat i siluetu těhotné ženy s varováním, že i malé množství alkoholu může mít vážné důsledky pro zdraví dítěte.

Navrhovaná omezení v oblasti prodeje obsahují především zavedení systému licencí a zákazu prodeje osobám mladším 18 let. Server Aktuálně. cz ale uvádí, že by komisař Kyprianou tuto hranici mohl zvýšit až na 21 let. V současné době se věková hranice pro prodej alkoholu v zemích unie liší.

Státy severní Evropy se přiklánějí k tomu, aby tato hranice činila 18 let, jižní Evropa dává přednost hranici 16 let. Zatímco pro prodej v barech a restauracích platí věkové omezení všude, prodej alkoholu v obchodech čtyři státy EU nijak neomezují.

Finské předsednictví bude spolu s Kyprianouem prosazovat i zvýšení spotřebních daní. Právě v tomto bodě je nejpravděpodobnější, že narazí. Daňové sazby se v jednotlivých státech výrazně liší. Nejlépe je to vidět u vína - některé země ho daní, téměř polovina států na něj ale žádnou daň neuvaluje.

Obecně lze říci, že v severských zemích jsou daně na alkohol nejvyšší, nejnižší jsou naopak na jihu Evropy a v Evropě střední. Pokud by se hodnotila celková omezení prodeje alkoholu v Evropě, nejhůře je podle odborníků dostupný v Norsku, nejsnadněji se naopak kupuje v Řecku.

Autoři: