2. prosince 2008 20:23 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Europoslanci se těší na show. Přijede Klaus

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 155Diskuse
Václav klaus | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav klaus | foto: ČTK

BRUSEL Evropské poslance čeká po Novém roce ne zcela běžné vystoupení. Se svými projevy před ně předstoupí dva nejvyšší ústavní činitelé Česka, a to hned den po sobě a zřejmě s rozdílným sdělením. Pokud totiž vyjde zamýšlený scénář europarlamentu, Mirek Topolánek promluví 13. ledna a Václav Klaus den po něm.

Fakt, že český prezident promluví k europoslancům, je znám už delší dobu. Přála si to česká vláda v rámci nepsané dohody s Hradem o dělbě moci během předsednictví – Klaus podle ní dostane projev v parlamentu a pravděpodobně řízení summitu EU–Kanada. Zbývalo pouze určit datum. „Na 95 % to bude ve středu během prvního lednového pléna (tedy 14. ledna – pozn. red.),“ řekl zdroj LN z vedení sněmu. Definitivně se datum potvrdí na konci týdne v Praze, kdy se sejdou šéfové europarlamentních stran s českou vládou.

Když zůstane termín 14. leden, Topolánek si s Klausem ve Štrasburku podají dveře. Úzus tu totiž je, že úvodem první schůze parlamentu na začátku každého předsednictví promluví šéf exekutivy o prioritách své země a pak následuje debata s europoslanci.

S termínem vystoupení prezidenta se taktizuje. Záměr české vlády je duben, klíčovým europoslancům se to ale nelíbí. Tvrdí, před červnovými volbami do Europarlamentu by prezidentův projev mohl ovlivnit kampaň. Argumentují také, že vložit prezidenta za premiéra by mohlo Klausův projev částečně „neutralizovat“. Vedení sněmu netaktizuje jen proto, že většina parlamentu stojí na opačném názorovém poli než český prezident, ale i proto, že Václavu Klausovi připadne „slavnostní vystoupení“ – zhruba dvacetiminutová řeč bez následné debaty. Václav Klaus pronese v Europarlamentu projev podruhé. Ten první se odehrál v roce 2001, kdy byl Klaus šéfem sněmovny. Jeho řeč se poté zapsala do dějin: prezident v ní totiž vůbec poprvé použil termín „plíživá integrace“ Evropy, který od té doby pravidelně používá.

  • 155Diskuse