Sobota 2. prosince 2023, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuze

Evropa snad oslepla?

Byl to džihád, který v době Karla Velikého vedl k vytvoření Evropy. Povede džihád ke konci Evropy, jak ji známe ve 21. století?

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Auriga

27. 12. 2011 11:44
tmarstvi
Nevidim stret nasi civilizace s islamem jako nabozensky konflikt krestanstvi vs. islam, koneckoncu v mnohem jsou to "kompatibilni" nabozenstvi. (podobne jako s judaismem)I krestanstvi se da interpretovat (a v historii se vykonavalo) zpusobem, ktery se da nazvat nasilnym dzihadem. Navic myslenky a hodnoty, kterymi se krestanstvi ohani, jsou vetsinou predkrestanske - spravedlnost, respekt k lidskemu zivotu atd. jsou univerzalni hodnoty, ktere krestanstvi pouze zahrnulo do svych systemu.Technologicky pokrok zapadni spolecnosti nastal navzdory krestanskym (/katolickym) dogmatum o prirodnich (geocentrismus), spolecenskych (kasty) nebo biologickych (zakaz pitev, "Bozi" rany) jevech.A nic na tom nemeni fakt, ze nositelem pokroku byli casto cirkevni "zamestnanci" nebo hluboce verici lide. I tito museli prekonat okovy dogmat, a pravdepodobne by to byli ucinili oni nebo nekdo jiny snadneji bez cirkvi.Pro me z toho vyplyva, ze jedine odvrzenim mysticismu (spolecensky i individualne) lze pokrocit dale. Spory o to, ci mysticismus je lepsi, je pro divochy v dzungli.
0 0
možnosti

Lukesto

28. 12. 2011 11:14
Ano, musíme se zbavit
Ano, musíme se zbavit "středověkých" předsudků a pověr, které se vyskytují v jakémkoli náboženském či společenském systému. To je nejdůležitější krok v budoucnu - osvobození se od "tradičních" představ, které nemají v podstatě žádný smysl a ospravedlnění. Nerozumím tomu, proč si dodnes mnoho lidí myslí, že jim čtyřlístek přinese štěstí. Nebo proč si v jiných částech světa myslí, že ženy mají chodit zahalené od hlavy k patě? Ani jedno nemá se skutečným světem nic společného, pouze to odvádí pozornost od pravých problémů, se kterými se všichni každodenně setkáváme napříč celým světem. "Chléb náš vezdejší" nám nepřinese ani křesťanství, ani islám, je to víceméně na nás samých. A dokud budeme sami sobě házet pod nohy klacky a nasazovat si brýle předsudků, nikdy opravdu ničeho nedosáhneme.
0 0
možnosti

Vladimir1950

26. 12. 2011 20:52
Kvituji s povděkem..
Děkuji za reakci, kvituji s povděkem, že znáte desatero. To znamená, že víte,jak byste se měl chovat. Buďte přesvědčivý, zkuste ta pravidla  přenést i na své okolí, třeba to bude účinné. Nejhorší totiž jsou nečinnost a  lhostejnost. Nejsem kdovíjaký křesťan, ale snažím se alespoň, abych svou nečinností nebo lhostejností neublížil..Pozn.:Zajímavé pojednání o 7 smrtelných hříších je na http://www.kinotip.cz.
0 0
možnosti

1. 1. 2012 21:09
...
no a pak tu máme křesťanské fundamentalisty, kteří neváhají bezvěrce označovat za napomáhače zla a ďábla (čteno v jiné diskusi na jiném portálu) ... výborné křesťanské hodnoty
0 0
možnosti

Pepek_Vyskoc

26. 12. 2011 19:20
ano 1,2,3 jsou zvlášť
ano 1,2,3 jsou zvlášť užitečné a důležité...6 no když se o tom nikdo nedoví, že jo...9 proč? 
0 0
možnosti

Vladimir1950

25. 12. 2011 8:46
Islamistická expanze..
Vážení,rád bych od vašich teoretických bodů přešel k praxi. Tak se ptám kdo a proč zavraždil filmaře Theo van Gogha? Kdo zaútočil na "dvojčata" a proč? Co hrozí tomu, kdo konvertuje od islámu? O tom, jak je islám "přátelský" ke druhým náboženstvím dost napovídá film Fitna od Wilderse. Mimochodem naše vláda ho nepustila do naší republiky protože je extremista. Když jsem viděl, a ty pořady kdysi byly i na ČT, představitele muslimů v ČR s jejich medovými slovy, docela jsem se naštval. Měl bohužel pravdu v tom, že muslimové mají hodně potomků a už tím nás dostanou. Jak vidíme všude okolo, soužití s jinou kulrurou přináší jen zádrhele, viz vraždy muslimských dívek, které chodily s křesťany v Německu apod. I kancléřka Merkelová připustila, že multikulturalismus nefunguje. Když Švýcaři v platném referendu odmítli výstavbu minaretů, plivalo se po nich. To je ta tolerance? Ne, to je nahrávání muslimům. Teď by dokonce muslimové v Evropě chtěli své věřící soudit podle práva šárija a chtěli by ho uzákonit ! To už je vrchol drzosti!Nebuďme,proboha,tak tolerantní, střezme křesťanské hodnoty!   
0 0
možnosti

J88i39ř36í 63K60o33p36i88s

25. 12. 2011 22:37
"střezme křesťanské hodnoty"
To je krásné, ale jaké to jsou??? Okrádání jeden druhého? Závidění si? Vraždění se? Pomlouvání se? Urážení se? Sobectví? Egocentrismus? Lhaní? Fetování? Obžerství?  Zneužívání dětí? Lenost? Atd. - to vše jsou bohužel hodnoty (souhrnně se tomu říká svoboda) větší části současné západní populace, která představuje křesťanství a ten, který se těchto praktik neúčastní vše mlčky trpí (co kdyby při kritice přišel o své výhodičky) případně je dehonestován jako směšný a utopistický idealista pokud proti těmto "hodnotám" veřejně vystoupí. Západní společnost je morálně zdegenerovaná! Kdo má tedy za tyto hodnoty bojovat?Nějak se nám totiž z toho křesťanství vytratila skromnost, slušnost, poctivost, láska k bližnímu svému, pomoc bližním a potřebným, vzájemná spolupráce (nemyslím při tunelování) a další.Bohužel, ale v tomto případě platí "keci nemají cenu" a jen čas ukáže surovou pravdu.Například jsem si nevšimnul, že by naši církevní hodnostáři, až na pár výjimek, vystupovali kriticky například proti Kalouskovi. A že i on je z velké části spoluautorem tohoto současného morálního a společenského marastu není pochyb. Že by si kupoval odpustky (církevní to vynález pro utišení svědomí)? Na druhou stranu se předvádí v kostele jaký že to je křesťan.Současní "křesťanští" vůdci křesťanských národů totiž dělají vše pro to, včetně úspěšného zotročování a ožebračování spolukřesťanů (http://aktualne.centrum.cz/domaci/spolecnost/clanek.phtml?id=724875#utm_source=atlasHP&utm_medium=newsbox&utm_content=position-4), aby se Islám mohl v Evropě úspěšně rozvíjet. Jak tedy bojovat proti rozmachu Islámu, když je nutno bojovat na dvou frontách jak proti muslimům, tak proti "křesťanům"? Tenhle boj v podstatě nelze vyhrát! Nejprve by totiž bylo nutno léčit příčinu morálního úpadku společnosti a místo glorifikace separovat veškeré "křesťany" na okraj společnosti a pak je teprve možno "bojovat" proti islamizaci EvropySlovy klasika - potěš nás pánbůh!
0 0
možnosti

Honza2077

24. 12. 2011 15:42
lidská práva
V podstatě si kladu stejné otázky jako autor článku. Myslím, že nedodržování liských práv, práv žen a cenzura v některých zemých, kde převažuje islámské náboženství (i když ne jen v těchto zemích) nám může nastiňovat směr, jakým by se mohla Evropa vydat, pokud by zde začalo toto náboženství a kultura převažovat. Nejsem zaujat proti žádné náboženské slupině, pouze se odvolávám na základní lidská práva, která jsou v kontrastu s tím, co se v těchto zemích děje.http://www.osn.cz/lidska-prava/http://www.psp.cz/docs/laws/constitution.htmlhttp://www.psp.cz/docs/laws/listina.htmlvshttp://zpravy.idnes.cz/v-saudske-arabii-popravili-lecitelku-za-carodejnictvi-ji-stali-hlavu-1jj-/zahranicni.aspx?c=A111213_114907_zahranicni_ahahttp://zpravy.idnes.cz/afghansky-prezident-dal-milost-zene-veznene-za-to-ze-byla-znasilnena-1iy-/zahranicni.aspx?c=A111202_151631_zahranicni_iplatd.
0 0
možnosti

Radoslav Dycka

30. 12. 2011 9:43
Necin jinemu to, co nechces, aby on cinil tobe...
To je jeden z postulatu krestanskeho sveta a jeho absolutni aplikace do praktickeho zivota zrejme krestanstvi znici...Jeho fanaticti obhajci si totiz neuvedomuji, ze ho lze aplikovat toliko za jedne podminky: ze ho akceptuji obe strany snazici se o souziti. V pripade koexistence krestanstvi a islamu, mohamedani nejenom ze tento princip nesdileji/neznaji/neuznavaji, naopak, jde primo proti jejich zajmum.Takze Evropa bude dal vstricny vul, ktery si ve jmenu multikulti rovnopravnosti necha na hlave stipat drivi, v ramci socialni spravedlnosti bude dal krvacet prelevanim krestany vydelanych penez do kapes prijemcu socialnich davek z rad muslimskych pristehovalcu a v zaveru se odsoudi ke stejne smrti, kterou zprovodili ze sveta v Kosovu Albanci srbskou statnost - proste nas "urodi" a nakonec "demo(g)kra(f)ticky" prehlasuji, az tu dosahnou fyzicke vetsiny. A v Kosovu tomu cela "pokrokova" evropa tleskala... Co bude nasledovat, si domysli kazdy sam. Hitler pro Cechy chystal "teply" flicek v Ohnove zemi, muslimove cestovnim kancelarim moc nepreji...Jak rikaval pan Werich: "Svoboda je krasna vec, ale musi byt vyfutrovana klackem." Pokud svobodny obcan nema zajem svoji svobodu branit, nezaslouzi si ji a je mu po zasluze odebrana. A to nas, bohuzel, asi ceka.
0 0
možnosti

Siva01

24. 12. 2011 11:02
Co to je ?
Považoval jsem Českou Pozici za solventní web, ale když tu začínáte publikovat lži a polopravdy, tak budu muset své postoje k České Pozici přehodnotit. Pro zajímavost: Tradičně se rozlišují čtyři druhy džihádu:Džihád srdcem (al-džihád bi´l-kalb) – Přemáhání hříchu, projevy zbožnosti.Džihád jazykem (al-džihád bi´l-lisán) – Podpora a šíření misijní činnosti islámu.Džihád mečem (al-džihád bi´l-sajf) – Vedení válek za obranu islámu.Džihád rukou (al-džihád bi´l-jad) – Pomoc potřebným, charitativní činnost. V článku není ani zmíňka o tom, že džihád je hlavně duchovní boj proti vlastním hříchům. Je to hlavně duchovní proces. Tolerantní Islámské země existují ( např. Maroko ).  Vlastně i ten, kdo zná trochu historii ví, že se ve středověku hledala  Země sv. Jana právě na muslimském území  ( měli tam být křesŤané, kteří katolíci vyhnali, protože se odmítali klanět modlám ).  Navíc je Islám jen pokračování křesŤanství a ctí  židovské i křesťanské proroky..  Jediné v čem se Islám od křesťanství odlišuje je to, že nezpodobňují Boha a neklaní se modlám..  Tedy dodržují ono desatero.. 
0 0
možnosti

Undisputed Truth

24. 12. 2011 16:15
Tak své postoje přehodnoťte
Autor článku naprosto regulerně rozdělil svět islámu na:a) dům islámub) dům válkyVaše dělení džihádu je k smíchu. Kam byste zařadil muslimskou expanzi ve středověku (Podpora a šíření misijní činnosti islámu nebo snad charitativní činnost, jak jste napsal výše)? Radši myslete, než něco napíšete...
0 0
možnosti

J68i67ř73í 37K12o86p45i37s

24. 12. 2011 10:13
Islamizace Evropy
Setkávají se zde dva faktory:1) Potenciál křesťanské víry společnosti západního typu je v podstatě vyčerpán. K tomu nutno přičíst homosexuální a pedofilní skandály mezi kněžími a jejich krytí nadřízenými, což věci rozhodně nepřispívá. Po v podstatě nestandardním dlouholetém "vládnutí" papeže Jana Pavla II., který nastavil všem jeho nástupcům laťku vysoko, je de facto nemožné něco podobné opakovat a najít takovou osobnost, která by byla schopna oslovit podstatnou část křesťanské obce a natáhnout i nové stoupence této víry.2) Dalším viníkem je neustále se zvyšující míra beztrestného porušování desatera přikázání, což by v podstatě mělo být základním společenským a morálním kodexem západní křesťanské společnosti. Toto porušování je zřejmé v markantní podobě zejména u vrcholných představitelů naší společnosti. Z tohoto následně plynou krize společenské, ekonomické a zejména morální.Může se potom někdo divit, že lidé hledající východisko z těchto krizí konvertují k Islámu, který je v těchto věcech, dá se říci, více funkční?
0 0
možnosti