Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Evropskou normu už má i životopis

Česko

Lidem, kteří se ucházejí o práci, pomáhá už od roku 2005 Europass. Jeho základní částí je jednotný evropský formulář životopisu, který existuje ve všech evropských jazycích a který je možné využít při hledání práce jak doma, tak v zahraničí.

Zaměstnavatelé v Evropské unii už začínají Europass od uchazečů vyžadovat.

Lidé běžně vyplní do životopisu dosažené vzdělání a praxi, občas přidají koníčky. Tím končí. Formulář Europass, kterým chce Evropská unie sjednotit strukturu zasílaných životopisů, se zájemců vyptává podrobněji. Požaduje například konkrétní údaje o hlavních předmětech a profesních dovednostech.

Při uvádění pracovních zkušeností se dotazník ptá také na hlavní pracovní náplň minulých zaměstnání nebo na oblast zodpovědnosti. Tento druh informací je přitom pro potenciálního zaměstnavatele nebo personalistu důležitý.

K těm, kterým strukturovaný Europass pomohl sehnat lepší práci, patří Petra Kubištová, která hledala práci v Anglii. Nejdřív se uchytila jako prodavačka, ale nebyla s tím spokojená. „Díky Europassu mám novou práci. Pro mého zaměstnavatele bylo jednodušší rozeznat moje vzdělání a pro mne bylo snadnější mu vysvětlit, jakou práci jsem schopná vykonávat. Když jsem doložila i jazykovou zkoušku z angličtiny, získala jsem dobře placenou práci v kanceláři a šanci dál se vzdělávat,“ tvrdí Kubištová.

Oproti běžným životopisům umožňuje tento dokument i sebehodnocení jazykových znalostí a dovedností. U každého z cizích jazyků je třeba vyplnit, jak uchazeč ovládá poslech, čtení, ústní interakci, samostatný ústní projev a psaní. „Sebehodnocení se nemusí nikdo bát - stručný a jasný popis znalostí a dovedností odpovídající jednotlivým úrovním je v evropských standardech, jež jsou součástí formuláře,“ říká pracovnice Národního centra Europass Miroslava Salavcová. I maličkost rozhoduje o vítězství Životopis Europassu obsahuje také informace o tom, jaké dovednosti uchazeč získal nejen v pracovním, ale i v běžném životě a ke kterým nemá často žádný doklad. Pokud však nějaký certifikát má, například z rekvalifikačního nebo jiného kurzu, může jej k životopisu přiložit. Jde o sociální, organizační, technické, počítačové nebo umělecké schopnosti, na něž často lidé při psaní životopisů zapomínají a které přitom mohou být při hledání nového místa rozhodující.

Denisa Klárová byla například přijata do obchodní firmy v anglickém Leedsu na pozici zástupkyně manažera na základě ostrého výběrového řízení, kdy v posledním kole zůstali tři kandidáti s téměř stejnými šancemi, pokud jde o vzdělání, kvalifikaci a pracovní zkušenosti. „Mě nakonec vybrali na základě toho, že ovládám hru na klavír, protože ve firmě fungoval Vyplatí se uvádět pravdivé údaje Životopis si každý vyplňuje sám. „Určitě se vyplatí uvádět pravdivé údaje,“ říká Miroslava Salavcová. „Personalisté, zaměstnavatelé i vzdělávací instituce při pohovoru poznají, zda údaje uvedené v životopise odpovídají realitě. Zároveň se ale musíte umět prodat.“ V minulých dvou letech si Europass pořídilo vždy šedesát tisíc občanů České republiky, od roku 2005 to je už téměř 250 tisíc lidí. Některé pracovní portály (např. www.jobs.cz nebo www.sprace. cz) nebo úřady práce již uživatelům standardně nabízejí formulář Europass - životopis a také poradci Evropské služby zaměstnanosti EURES ho uchazečům o práci pravidelně doporučují.

***

PROČ LIDÉ LŽOU Téměř polovina lidí uvádí v životopisu nepravdivé údaje, a to vědomě. Zhruba třetina lidí připustila ve svém životopisu mírné úpravy, ovšem jen takové, které neposunují původní význam. Jen pětina lidí odmítla, že by si v životopisu některé údaje záměrně upravovala. Vyplývá to z květnové ankety portálu OnlinePráce, které se zúčastnilo 562 návštěvníků. Respondenti měli uvést, zda si někdy záměrně upravili údaje v životopisu pro zvýšení šancí. Výsledek předčil očekávání personalistů. „Drobné změny v životopisu jsou již naprosto obvyklé. Uchazeči se snaží zvýšit své šance na přijetí do zaměstnání, proto některé údaje, například název předchozí pozice či pracovní náplň, popisují vzletněji, než jaká byla realita. Například v porovnání se sekretářkou nebo asistentkou zní výraz,Executive Assistant‘ úplně jinak,“ vysvětluje Tereza Žáková z OnlinePráce. Personalisté ale upozorňují, že zkreslování nebo přímo falšování údajů je vysoce neetické. pes

Autor: