16. dubna 2014 16:33, aktualizováno  16:36 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Exšéf věznic píše Zemanovi: Ministryně mě odvolala nezákonně, budu se bránit

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 4Diskuse
Generální ředitel Vězeňské služby ČR Petr Dohnal. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Generální ředitel Vězeňské služby ČR Petr Dohnal. | foto: ČTK

PRAHA Odvolaný šéf věznic Petr Dohnal si stěžuje na kroky ministryně spravedlnosti. V dopise adresovaném prezidentovi, premiérovi i ministrovi financí i sněmovně, který má server Lidovky.cz k dispozici, mimo jiné označuje své odvolání za nezákonné. A také slibuje: Budu se bránit všemi způsoby.

"Ministryně spravedlnosti zřejmě nezná nebo nerespektuje nejen základní zásady správního práva, ale i stěžejní ústavněprávní principy," komentuje Dohnal v dopisu své dva týdny staré odvolání. "Rozhodnutí ministryně vyvolává ve svých důsledcích problém v dalším řízení a chodu vězeňské služby. Jakýkoliv právní úkon pověřeného zástupce Pavla Ondráška se stává nepatným," varuje šéfku spravedlnosti Helenu Válkovou (ANO).

Podle něj je nepochybné, že jejím protiprávním krokem vzniknou "rozsáhlé materiální škody včetně náhrad za personální změny a postupy".

Otevřený dopis generála Petra Dohnala

zobrazit: ostatní stránky dokumentu

Poslanci proti Válkové

Sněmovní výbor pro bezpečnost v minulém týdnu neschválil návrh doporučení ministryni spravedlnosti Válkové, aby vzala zpět odvolání šéfa Vězeňské služby Petra Dohnala z minulého týdne.

Válková členům výboru vysvětlovala důvody, proč generála sesadila. Opakovala své dřívější vyjádření, podle kterého prý Dohnal odmítal reformovat ředitelství věznic. Někteří členové výboru s tím nesouhlasili.

K TÉMATU:

Dohnal minulý týden také probíral s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) svou situaci a údajně mu předložil řadu dokumentů dokazujících, že ho ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) sesadila neprávem. Jedním z důkazů je podle něj protokol z kontroly, kterou Válková na Dohnala poslala. Odvolaný ředitel uvedl, že Sobotkovi předložil "řadu důkazních prostředků a dokumentů. "Zcela explicitně dokazují, že to, jak paní ministryně postupovala, je jaksi za hranou," dodal. Premiérovi prý například ukázal protokol z kontroly, kterou Válková na ředitelství poslala.

ogoOndřej Golis, Lidovky.cz
  • 4Diskuse