Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Fair jako životní styl

Česko

Svátky konzumu alias Vánoce jsou tu, a kdo nepodlehne pokušení bezhlavého nakupování, ať hodí kamenem. Jak se očistit od hříchu moderní doby? Možná pomůže, když budete nakupovat férově.

Každý z nás má jako spotřebitel velkou moc. Spolu s výrobkem totiž kupujeme i jeho původ -včetně podmínek, za nichž výrobek vznikl. Mnohdy si nemůžeme vybrat a bereme to, co je. Například najít hračku české, a nikoli čínské výroby je v poslední době téměř nemožné. U některých výrobků, jako je třeba káva, čaj, kakao, třtinový cukr, rýže, koření nebo bavlna, se však můžeme rozhodnout, zda dáme svůj nákupní hlas běžnému způsobu výroby, zahrnujícímu mnohdy dětskou práci a další „středověké“ postupy praktikované v zemích třetího světa, nebo šetrnější alternativě zvané Fair Trade.

Férový obchod vychází z předpokladu, že umožnit výrobcům a zaměstnancům z chudých zemí účast na mezinárodním obchodu je lepší než poskytovat almužny ve formě charity či nevhodné rozvojové pomoci. Účastníci programu dostávají za svou práci adekvátně zaplaceno a navazují dlouhodobou spolupráci s velkými distributorskými společnostmi.

Deset procent pro farmáře A co kromě morální vzpruhy může férový obchod přinést nám zákazníkům? Díky rozumnému přístupu k výrobcům i přírodě je většina férového zboží mnohem kvalitnější. Třeba právě na kávě se dá dobře poznat, zda byla vypěstována s pomocí chemických hnojiv na velkých plantážích, nebo zdravě a organicky na kávovnících, které rostou v původním biotopu na nevytěžené půdě.

Pro své jedinečné kořeněné aroma je vyhledávaná například divoce rostoucí arabica z etiopské oblasti Kaffa, která dala kávě jméno. Ochutnat ji můžete v kavárně Mamacoffee, která dováží zelenou férovou kávu a praží ji ve vlastní pražírně. Marta Kolská z Mamacoffee vysvětluje, že když si tuhle kávu dáme v Praze, Etiopané z toho těží hned dvakrát. „Poprvé když farmáři dostanou spravedlivě zaplaceno za to, co vypěstují - a často je to i o třicet procent víc, než je cena kávy na světové burze komodit. A podruhé prostřednictvím našeho příspěvku na projekty Člověka v tísni v Etiopii, který činí deset procent prodejní ceny kávy u nás.“ Jinými slovy, desetina toho, co za kávu v Mamacoffee zaplatíte, jde rovnou do Etiopie. A to za ten rozdíl v ceně oproti obyčejné kávě snad stojí (250 gramů fairtradeové zrnkové Kaffy vyjde na 213 Kč, obyčejná etiopská káva Sidamo stojí 149 Kč).

Také další plodiny, jako například fairtradeová bavlna, nemohou být pěstovány s použitím většího množství pesticidů, takže ve výsledku jsou zdravější a kvalitnější. Právě proto se uvědomělé nakupování ve světě stává opravdovým hitem a součástí životního stylu. Trh s certifikovanými výrobky se značkou Fair Trade rostl během posledních šesti let celosvětově o 40 procent ročně. Dnes se počet specializovaných férových obchůdků v Evropě přiblížil třem tisícům a výrobky se známkou Fair Trade najdeme i v mnoha supermarketových řetězcích. Kde férově nakupovat Opravdovou fairtradeovou velmocí je Německo a Velká Británie. Certifikované férové banány představují třeba 55 procent britského trhu a pro zajímavost: míče použité na MS ve fotbale 2006 byly vyrobeny rovněž v rámci Fair Trade.

V Česku se obchodním řetězcům do prodeje spravedlivých výrobků dlouho nechtělo. Teprve letos v létě zařadilo do svých regálů dva druhy férové kávy Tesco, od loňského podzimu má v sortimentu několik položek Makro a šest výrobků prodává také Globus.

Značnou zásluhu na propagaci spravedlivého obchodu má u nás společnost Marks & Spencer, která patří mezi světové lídry v podpoře Fair Trade. „Do roku 2012 jsme si stanovili plán obměnit dvacet milionů kusů oděvních výrobků na Fair Trade, což je asi deset procent z celkové spotřeby bavlny,“ říká marketingová manažerka české pobočky Marks&Spencer Renata Fišerová. Spektrum férových produktů dnes zahrnuje kromě potravin i velkou škálu rukodělných výrobků - od šperků a tašek přes oblečení až po koberce a bytové doplňky. S ušlechtilými nákupy můžete začít třeba právě na Vánoce a pořídit férově lahodnou čokoládu, oříšky, cukrovinky, víno i hezké dárky.

***

Milovníci internetových nákupů nechť zajdou na www.fairove.cz, v reálu můžete vybírat v obchůdku NaZemi v Bělehradské 62 v Praze 2 a v Pekařské 16 v Brně (seznam všech kamenných obchodů NaZemi najdete na www.fairtrade.cz). Kávu můžete ochutnat např. v Mamacoffee v Rumunské 26 v Praze 2.

Českým řetězcům se do Fair Trade moc nechtělo. Teprve od léta má dva druhy férové kávy Tesco, několik položek prodává i Makro a Globus.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!