Úterý 7. května 2024, svátek má Stanislav
130 let

Lidovky.cz

Festival vybízí diváky: Promítejte i vy!

Česko

Lidé mohou hlasovat pro tři festivalové filmy, které si od května bude možné půjčit a pouštět kdekoliv

Jeden svět přináší příznivcům možnost pořádat vlastní projekce. Stačí se zapojit do nového projektu letošního ročníku, nazvaného Jak získáš své diváky ty?, který umožní každému šířit dokumenty z festivalové nabídky. Aby se oblíbená kavárna, škola či obývák mohly proměnit v promítací sál, je potřeba udělat několik jednoduchých kroků: zaregistrovat se na webových stránkách festivalu a hlasovat pro oblíbené filmy označené sloganem Promítej i ty!. Festival pak zajistí distribuční práva ke třem vítězným dokumentům, které si budou moci lidé zdarma zapůjčit společně s informačními materiály.

„Každoročně nás oslovují lidé, které na festivalu zaujal některý z filmů a chtěli ho promítnout svým známým a kamarádům. Letos se taková možnost otevírá. V duchu sloganu festivalu chceme zájemce motivovat k aktivnímu přístupu k tématům ,jednosvětových filmů‘,“ uvedla ředitelka festivalu Hana Kulhánková.

Pokud zájemci budou chtít promítnout některý z vybraných filmů, po skončení festivalu mohou požádat o jeho zapůjčení pomocí webové přihlášky. Promítat pak může každý za dodržení dvou podmínek: na projekci se nebude vybírat vstupné a musí se uskutečnit na území České republiky. Veškeré informace jsou i na webu www.jedensvet. cz/ziskejdivaka.

A z jakých filmů lze vybírat?

Země bez lidí (2009) Tanzanský park Serengeti je vzor péče o divokou přírodu. Místní tam nesmí. Dokument ukazuje, jak západní představy o ochraně přírody ovlivňují život původních obyvatel. Anna v přední linii (2008) Unikátní výpověď o nesmyslném konfliktu v Čečensku a osobní statečnosti ruské novinářky Anny Politkovské, která se nebála říkat pravdu. Nepřátelé národa (2009) Už více než deset let sbírá kambodžský novinář Thet Sambath rozhovory s lidmi, kteří se přímo podíleli na vraždění za vlády Rudých Khmerů.

Vysněný odpad (2009) Sběr a zpracování odpadu v Káhiře představují pro část místních jediný zdroj obživy.

Jejich život ale změní příchod velkých zahraničních firem.

Hlad (2009) Geneticky modifikované plodiny, technologický pokrok, globální oteplování. Detailní pohled na osudy tří lidí v pasti současných mezinárodních poměrů.

Štěstí v neštěstí (2009) Desítky tisíc obyvatel Keni se strachují o svůj domov. Do jejich života vstupují developerské projekty, které nahrávají bohatým a mocným. Írán – nevyslyšené hlasy (2009) Možnost žít bez víry, odlišně interpretovat korán, zachovat si tradiční nomádskou identitu – to jsou jednoduchá nesplnitelná přání Íránců.

Kimčongílie (2009) Dokument přináší svědectví o milionech obětí hladomoru, nucené prostituci dívek a závislosti severokorejské ekonomiky na práci vězňů v kontrastu s oficiální propagandou KLDR. Nevítaní (2010) V portrétech pětice protagonistů s vážným postižením sledujeme jejich cestu od dětství v Jedličkově ústavu až po snahu začlenit se do života dospělých.

Já, moje romská rodina a Woody Allen (2009) Úsměvný a filmařsky invenční snímek nabízí netradiční pohled na romskou komunitu v Itálii.

Z Barmy až na Mars (2009) Snímek o putování dvou rodin z uprchlického tábora na barmskothajské hranici do srdce průmyslové Anglie. Obstát v novém prostředí ovšem není vůbec jednoduché. Bombajská spojka (2009) Do roku 2020 se indická Bombaj stane asi nejlidnatějším městem na světě. Dynamický snímek přináší otázku: je zdravé životní prostředí luxusem pro společenskou elitu?

Sirotci z Rangúnu (2009) Tisíce barmských dětí ztratily po cyklonu Nargis domov i rodiče. Dokument natočený tajnými reportéry přináší unikátní svědectví o každodenním životě sirotků.

Ukradené životy (2009) Investigativní snímek ukazuje utajované otroctví v Maroku. Přestože lidé mají právo na propuštění, vydání úředního potvrzení může trvat léta.

Deset podmínek lásky (2009) Život utlačovaných Ujgurů v Číně i boj za jejich práva. Časosběrný snímek portrétuje životní osudy ujgurské aktivistky Rabiji Kadírové.

Byl jednou jeden ostrov (2009) Nevelký atol Takku jako ráj na zemi. Vinou globálního oteplování je však stále častěji zaplavován stoupající hladinou oceánu.

Tibet zpívá (2009) Tibetský muzikolog hledá ve své rodné vlasti zbytky hudební tradice. Čínské úřady ho ale uvězní za špionáž. Snímek zaznamenává i nepokoje ve Lhase z března 2008.

Zemřít ukamenováním (2009) Trest smrti ukamenováním mohou v Íránu dostat ženy, které se provinily cizoložstvím, prostitucí či zabitím v sebeobraně. Aktivistky za práva žen se jim snaží pomáhat.