Pondělí 13. května 2024, svátek má Servác
130 let

Lidovky.cz

Firmy hrozí útěkem do ciziny

Česko

PRAHA Každý pátý podnik v Česku si pohrává s myšlenkou přesunout své sídlo nebo alespoň část výrobní kapacity do zahraničí. Vyplývá to alespoň z aktuálního průzkumu Hospodářské komory, která oslovila téměř 800 tuzemských společností. Přestože podobné plány nakonec uskuteční jen část podniků, nespokojenost se stavem v Česku dává najevo celá pětina z nich. „Samozřejmě neodejde zdaleka každý, skutečná míra odchodů se ale může přiblížit i pěti procentům,“ prohlásil mluvčí Hospodářské komory Petr Víšek.

Přesun směrem na východ zvažují firmy nejčastěji kvůli nižším nákladům spojeným s levnější pracovní silou. Stejně tak ale roste zájem i o některé státy Evropské unie, například o Nizozemsko. V tomto případě je hlavním lákadlem výhodnější daňová legislativa a celkově vstřícnější podnikatelské prostředí.

Víšek ale zároveň upozornil, že přesunutí výroby do ciziny není samospasitelné. „Hlavním problémem je recese a ta panuje všude. Třeba taková Ukrajina je na tom ještě mnohem hůř než my. Jestli si někdo myslí, že před krizí uteče směrem na východ, tak se mýlí,“ řekl Víšek.

O přestěhování v posledních měsících nejvíce uvažují výrobní podniky, které nemají dostatek zakázek a snaží se hledat další cesty, jak snížit svoje náklady. Nejhůře zasaženi jsou v tomto směru zejména výrobci textilu a oděvů nebo sklárny. Těm již tradičně způsobuje obrovské problémy relativně silná koruna a levná konkurence v podobě dovozu z Asie.

Potíže nicméně mají firmy napříč všemi obory, a tak se podle průzkumu objevují úvahy o odchodu do zahraničí prakticky v každém odvětví. Větší náchylnost k tomu ale obecně mohou mít podniky, které už mají pobočku mimo Českou republiku, a přesun je tak pro ně snadnější.

Autor:

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...