Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Francie vykročila k zákazu úplného zahalování žen

Česko

Nosit burku na úřadech, v nemocnicích či prostředcích hromadné dopravy by mělo být zapovězeno, navrhla speciální komise francouzského parlamentu.

PAŘÍŽ/PRAHA Více než tři desítky francouzských poslanců na tom pracovaly půl roku a výsledkem je téměř 200stránková zpráva. Ke shrnutí jejího obsahu ale postačí jediná věta: „Úplné zahalování je zpochybněním hodnot naší republiky,“ citovala ze zprávy agentura AFP.

Byť se jedná pouze o doporučení, navíc schválené jen zlomkem francouzského parlamentu, jeho význam je velký. Více než pět let poté, co byl zaveden zákaz nošení „nápadných“ náboženských symbolů (neboli hlavně islámských šátků) ve státních školách, se ve Francii schyluje k dalšímu podobnému opatření.

Zatím poslední kolo francouzské debaty o toleranci zahalování žen odstartoval loni v červnu prezident Nicolas Sarkozy svým prohlášením, že burky ve Francii „nejsou vítány“. Speciální komise francouzského parlamentu, kterou tvořili zástupci levice i pravice, nyní navrhla zákaz úplného zahalování na vybraných veřejných místech. Jmenovitě jde kromě škol o nemocnice, budovy vládních úřadů, ale například i prostředky hromadné dopravy. Výsledné doporučení parlamentní komise je kompromisem, zvláště poslanci vládní pravice žádali úplný zákaz. Muslimky tak budou moci ve Francii dál chodit zcela zahalené na ulici či v nákupních centrech. Ochrana republiky Význam tohoto doporučení je především symbolický. Zákon se z něj totiž nestane dřív než za řadu měsíců - pokud tedy vůbec. A navíc, jak odhaduje francouzské ministerstvo vnitra, burku zde nosí jen nějakých 1900 muslimek. Francie je ovšem zemí s největší muslimskou menšinou - počet vyznavačů islámů se odhaduje na pět až šest milionů - a každý takový krok je tudíž bedlivě vnímán. To, co začalo u zákazu nošení šátků ve státních školách a nyní má pokračovat zapovězením burky na vybraných veřejných místech, může být jen předzvěstí dalších podobných omezení. Ta sledují dva cíle: jednak omezení vlivu islámských fundamentalistů, jednak ochranu těžko vydobyté odluky (katolické) církve od státu, k níž ve Francii došlo počátkem minulého století. A to vše zastřešuje deklarovaná ochrana sekulárního republikánského zřízení.

A jak by omezený zákaz nošení burky vypadal? Každý, kdo by vcházel do veřejných prostor definovaných zákonem, musel by ukázat svoji tvář a „ponechat ji během své přítomnosti nezakrytou“, citovala dále z doporučení 32členné parlamentní komise agentura AP. Pokud by muslimka svoji tvář neodhalila, nemusela by být možná přímo vykázána ven, ale přinejmenším by s ní nikdo z úředníků neměl jednat. Nemohla by tak například dostat sociální podporu.

Autor: