Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

František Dohnal je věčný

Česko

Soud nepravomocně očistil prezidenta NKÚ. Na přiměřeně luxusní byt měl podle něj nárok ze zákona

Po včerejším verdiktu budou mít protivníci Františka Dohnala těžkou práci.

Soud jim zavřel rychlou a snadnou možnost, jak se prezidenta NKÚ zbavit.

U Obvodního soudu pro Prahu 7 se v pátek hrálo o hodně. O to, jestli prezident Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) František Dohnal „přežije“ ve funkci až do roku 2014, kdy mu skončí mandát. A Dohnal uspěl. Soudkyně Iva Fialová prakticky kompletně přistoupila na argumenty jeho obhájce Václava Vlka a žalobu, kvůli které Dohnalovi hrozilo až pět let vězení, naprosto rozcupovala.

Obžaloba vinila Dohnala z toho, že plýtval státními penězi. Od roku 2006 mu NKÚ platil pětipokojový byt v pražské Chrudimské ulici, který stál 76 tisíc měsíčně, a připravil tím erár o zhruba milion korun. Podle Fialové ovšem Dohnal patří mezi nejvyšší ústavní činitele, a má proto podobně jako prezident, premiér či předseda Ústavního soudu na reprezentativní sídlo od státu nárok. Soudkyně dodala, že šlo navíc o zcela přiměřený luxus a Dohnalovu „bytovou“ kauzu de facto označila za vykonstruovanou: „Z celého případu je patrná očividná snaha o diskreditaci obžalovaného.“ Dohnalovi odpůrci tím přišli o nejpřímější prostředek, jak se prezidenta NKÚ rychle a pohodlně zbavit.

Jak odvolat nedotknutelného Vyhodit z křesla prezidenta NKÚ je mimořádně složitá záležitost. Jednoduše ho odvolat nelze a k jeho odchodu může vést jen pravomocný rozsudek či doporučení kárné komory NKÚ Poslanecké sněmovně, aby navrhla prezidentovi šéfa NKÚ odvolat. Dohnalovi protivníci ve sněmovně a uvnitř NKÚ, kteří usilují o jeho odvolání, navíc postupovali dost amatérsky a sami přispěli k tomu, že Dohnal zůstává.

Pravomocný rozsudek v bytové kauze je po pátku mimořádně daleko. Státní zástupce Pavel Polák se sice odvolal, k Dohnalovu konci v čele úřadu to však nijak rychle vést nemůže. I kdyby chtěl odvolací městský soud Dohnala potrestat, musel by totiž případ nejdřív znovu vrátit na obvod a pak teprve vynést pravomocný výrok o vině a takový proces může trvat léta.

Šťastná to pokuta V pátek policie Dohnala obvinila z toho, že znovu odmítl vydat kontrolnímu orgánu sněmovny podklady umožňující provést audit hospodaření NKÚ. I tady je ale k případnému pravomocnému rozsudku ještě daleko. Stejným Dohnalovým proviněním se ostatně policie zabývala již loni, ale musela případ v prosinci odložit. Dohnal se tehdy sice podle názoru policistů trestného činu dopustil, kontrolní výbor sněmovny mu ovšem za to již dříve uložil padesátitisícovou pokutu a tím podle zásady, že nikdo nemůže být za stejnou věc trestán dvakrát, Dohnalovo stíhání znemožnil. V pátek se tak vlastně kvůli uložené pokutě začalo úplně od nuly. „Je to úplně jiný případ než ten s bytem. Vše je podložené dokumenty, a navíc se prezident NKÚ de facto přiznal,“ doufá šéf kontrolního výboru sněmovny a autor trestního oznámení na Dohnala Vojtěch Filip, že se případ nebude táhnout.

Policie také od října prověřuje podezření, že Dohnal zpronevěřil peníze úřadu, když prý během služebních cest hradil pobyt i manželce. To ovšem šéf NKÚ popírá a stíhání tady ani nezačalo. Stížností a trestních oznámení na Dohnala vytáhli jeho odpůrci daleko víc – například kvůli přestěhování centrály úřadu do soukromých kanceláří, přesídlení třebíčské pobočky NKÚ do Dohnalovy „domovské“ Jihlavy či kvůli podezření, že účelově rozdělil zakázku na úklid kanceláří NKÚ tak, aby se vešla do dvoumilionového limitu a nemuselo na ni být vypsáno výběrové řízení. Tyto záležitosti byly sice hodně medializované, Dohnal je ale odmítl coby vykonstruované a policie se jimi nezabývá.

Bezzubá kárná komora Podobně bezzubě zatím vyznívají i pokusy kárné komory NKÚ, ve které ze zákona zasedá viceprezident NKÚ a Dohnalův nejtvrdší oponent Miloslav Kala spolu se soudci Nejvyššího soudu. Komora řešila třeba Dohnalovu „bytovou“ kauzu, jednání ale přerušila, předala případ policii a nyní jí nezbývá než trpně čekat na pravomocný rozsudek. I tady šlo z hlediska Dohnalových protivníků o ne zrovna šťastný vývoj, pokud by se totiž komora obrátila na sněmovnu, možná by dosáhla lepšího výsledku než v pátek u soudu.

Kárná komora se zabývala také rok starým Dohnalovým výrokem v Respektu, že někteří lidé z vedení úřadu ve spojení s politickou skupinou „měli tendenci ovlivnit plán kontrolní činnosti, aby se některé věci nekontrolovaly“. Jednání se ovšem změnilo v naprostou frašku, když se ukázalo, že Dohnal mezi tyto lidí počítá především samotného předsedu kárné komise Kalu, který se prý snažil zabránit tomu, aby NKÚ prověřil, jak Česko hospodařilo se 3,5 miliardy korun určenými na evropské předsednictví.

„Při přípravě plánu kontrol na rok 2010 jsem byl osloven úředníkem z úřadu vlády a pak i jedním poslancem, že jedna položka plánu je nevhodná. Šlo o kontrolu výdajů v souvislosti s českým předsednictvím,“ vysvětloval později Dohnal před soudem s tím, že celé věci nevěnoval pozornost až do doby, kdy kolegium NKÚ tuto položku z plánu skutečně vyškrtlo. A dokumenty dokazují, že proti byl právě viceprezident Kala. Loni v listopadu kárná komora případ uzavřela a Dohnalovi se odhodlala udělit za poškození jména úřadu pouhé napomenutí. Dohnal se ovšem odvolal k Nejvyššímu soudu.

Práci kárné komory ztěžuje i skutečnost, že má na rozhodnutí pokaždé jen rok a všechno starší je automaticky promlčené. Zákon je navíc v tomto ohledu velmi nedokonalý, a kárným řízením s Dohnalem se proto již zabýval a ještě bude zabývat Ústavní soud, což samozřejmě vše prodlužuje.

Politika, politika Někdejší starosta Jihlavy a hejtman Vysočiny František Dohnal se do čela NKÚ dostal v roce 2005. Stáli přitom za ním lidovci a konkrétně jejich tehdejší předseda Miroslav Kalousek. Viceprezident Miloslav Kala je zase bývalý sociálnědemokratický poslanec, kterého do NKÚ posadila v roce 2008 sněmovna. Oba muži mají spolu hned od začátku špatné vztahy a Kala si v minulosti stěžoval například na to, že mu Dohnal nepřidělil žádnou agendu a odmítá s ním spolupracovat.

Dohnal pro změnu otevřeně tvrdí, že všechny jeho aféry jsou účelové, a vidí za nimi právě Kalu podporovaného aliancí ČSSD a KSČM. Při svém výslechu u soudu Dohnal upřesnil, že do sporu s levicí se dostal ve chvíli, „když odmítl akceptovat její návrhy na obsazení volných míst v kolegiu NKÚ“. To Kala i Filip odmítají. Podle Filipa je důvodem urputné snahy o Dohnalovo odstranění špatná práce úřadu pod jeho vedením. NKÚ podle Filipa neprůhledně hospodaří se státním majetkem a odmítnutí auditu má vážné chyby zakrýt. Dohnal ovšem snahu sněmovny považuje za šikanózní porušení dělby kompetencí ve státě, a podal proto na sněmovnu správní žalobu. Kontrola bez výsledku Nakolik politizace NKÚ a tichá válka dvou jeho nejvyšších představitelů ovlivňuje práci úřadu, nelze bez detailní analýzy posoudit. Tak snad jen detail na závěr. Minulý týden policie provedla razii na ústeckém Úřadě Regionální rady soudržnosti severozápad a obvinila tu sedm lidí včetně ředitele úřadu Petra Kušnierze z braní úplatků a dalších trestných činů. Právě tady přitom loni prováděl kontrolu také NKÚ, na nic podezřelého však neupozornil.

***

Podle soudkyně má Dohnal na luxusní byt nárok. „Z celého případu je patrná očividná snaha o diskreditaci obžalovaného,“ dodala.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...