3. září 2009 12:35 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Gangy rumunských Romů zneužívají děti ke krádežím, 'vydělávají' desetitisíce eur

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Romské děti, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Romské děti, ilustrační foto | foto:  František Vlček, Lidové noviny

LONDÝN Tisíce romských dětí mladších čtrnácti let zaplňují Evropu a okrádají obyvatele metropolí. Denně si dokáží vydělat stovky eur, žijí přitom na krajích měst v žalostných podmínkách. A soudní orgány nedokáží situaci čelit. Problémem se podrobně zabýval redaktor serveru BBC.

Madridské bankomaty jsou jedním z hlavních objektů zájmu pouličního zločinu. Majitel karty je v příhodném okamžiku někým vyrušen, dítě se mezitím proplete k zařízení, popadne peníze a utíká pryč.

Třináctiletá Daniela říká, že dokáže vydělat až 300 eur (asi 7800 korun) během jediné krádeže, aniž by se vystavovala jakékoliv hrozbě trestu.

"Jenom nás chytí policie. Vezmou nám peníze, které máme u sebe. Odvezou nás do denního centra a odtamtud nás pak pustí. Dávám peníze mámě, abychom mohly jet zpátky do Rumunska a postavit si dům. Něco si ale schovávám pro sebe. Dám jí třeba 150 eur a 150 si nechám."

Podle madridské policie tvoří děti rumunských Romů 95 procent mladistvých pod hranicí 14 let, kteří jsou zadrženi při kradení na ulici. Protože hranice trestní odpovědnosti je ve Španělsku 14 let, nejde s tím skoro nic dělat.

Více než tisícovka rumunských Romů žije v jednom z mnoha táborů, které leží na předměstí Madridu. Životní podmínky jsou zde děsivé. Krysy volně pobíhají mezi odpadky, hygienická opatření tady neexistují. Každý den míří děti z tábora do města, aby kradly a žebraly. Když se vrátí bez peněz, jsou mnohé z nich fyzicky trestány.

Nejhůře je na tom Itálie
Nikde v Evropě není kontroverze okolo kriminality v romské komunitě vyhrocená tak, jako je tomu v Itálii. Vláda zde nedávno vyhlásila mimořádný stav poté, co byli Romové obviněni z několika závažných zločinů.

V roce 2007, vzápětí po vstupu Rumunska do Evropské unie, zaznamenala milánská policie nárůst zlodějství a kapesních krádeží páchaných romskými dětmi. Spustila velké vyšetřování, zahrnující telefonní odposlechy a sledování, které zjistilo, že zločinecký gang využíval děti k hromadění obrovských zisků.

Měsíční příjem dětského zloděje? Desetitisíce eur
"Během jednoho měsíce vydělalo každé dítě okolo 12.000 eur (asi 312.000 korun). Když jsme tu částku vynásobili 50 dětmi, dostali jsme astronomickou částku," řekl Francesco Messina, který velel policejní operaci.

Členové gangu byli odsouzeni za zotročování a zneužívání dětí až na 14 let vězení. Při policejní razii byly mnohé z nich nalezeny zamčené v boudách.

Zachráněné děti byly umístěny do náhradní péče, ale nejméně dva chlapci se vrátili zpět do ulic Milána, kde opět kradli. Ani tak velká policejní akce je nedokázala uchránit od zločinného života.

Problémy začínají v Rumunsku
Kořeny problému leží v Rumunsku, kde Romové čelí diskriminaci a
nepřátelství po celé generace. Popová hvězda Madonna se k tomuto problému vyjádřila minulý týden během koncertu v Bukurešti. Publikum jí odpovědělo pískáním a bučením.

Místní Romové jsou velice chudí. Podle údajů Dětského fondu OSN (UNICEF) z roku 2007 nemá 70 procent jejich domácností tekoucí vodu. Mnoho Romů tak opouští zemi, aby hledali lepší život na Západě. Někteří z nich se uchýlí k žebrání a krádežím.

V italském Miláně se zvedl silný odpor. Některé romské tábory byly srovnány se zemí buldozery a jsou slyšet hlasy volající po deportaci všech romských imigrantů.

Je to jejich jediná šance na přežití?
"Pravé křídlo říká, že rumunští Romové jsou prostě lidé využívající své děti a ženy, aby kradly a žebraly, a možná je na tom něco pravdy," řekla Donatella DeVitová, která pracuje pro humanitární organizaci pomáhající Romům v začlenění do italské společnosti. "Skutečný problém spočívá v tom, že někteří Romové žebrají a kradou, protože to je jejich jediná šance na přežití," dodala DeVitová.

Některé zločiny jsou hnány chudobou, ale jejich znepokojivá část je
výsledkem vykořisťování dětí organizovaného profesionálními kriminálníky.

Liviu Tipurita, autor mnohých filmů o Romech a obchodu s dětmi, se obává podobného jako mocná osoba podsvětí rumunského města Craiova Breliante. "Bojím se, že bez okamžité pomoci vyrostou romští dětští zloději, které jsem potkal, v zatvrzelé kriminálníky," řekl. "Koloběh zneužívání a vykořisťování se vymkne kontrole."

ČTK, Lidovky.cz
Najdete na Lidovky.cz