Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Gazprom chce zastínit Petrohrad

Česko

Vedení města přes protest památkářů schválilo stavbu mrakodrapu v historickém centru

PETROHRAD/PRAHA Nejkrásnější ruské město Petrohrad může být vyškrtnuto ze seznamu památek UNESCO. Důvod? Ruský plynárenský gigant Gazprom, nad kterým drží ochrannou ruku sám premiér Vladimir Putin, chce zastínit přes 400 metrů vysokou věží celé historické centrum města.

Supermoderní mrakodrap pojmenovaný Ochta centrum by měl být postaven do roku 2016. Podle plánů bude vidět prakticky ze všech míst, takže pohled na město už bude vždy zkrášlovat logo majitele věže – Gazpromu. Po dlouhých diskusích, hádkách a zoufalým protestech veřejnosti i ochranářů kulturního dědictví, petrohradská radnice tento týden rozhodla, že věž do historického centra patří. Nejde ale jen o estetickou stránku věci – stát projekt spolufinancuje, a to nemalou sumou – jeho realizace přijde na 60 miliard rublů. Proto se rozhořčeně ozvali i někteří poslanci Státní dumy, především ti z levých frakcí. Navíc UNESCO už oficiálně požádalo ruské vedení, aby stavbě věže zabránilo. V opačném případě bude Petrohrad vyškrtnut ze seznamu světových památek.

Radnice je zatím neoblomná. A to přesto, že předpisy nepovolují v historické zástavbě Petrohradu stavět budovy vyšší než 100 metrů. Pro Gazprom ale radní udělali výjimku. Ruští novináři poukazují na fakt, že městští byrokrati v čele s gubernátorkou Valentinou Matvijenkovou laicky odsoudili všechny budoucí pohlednice Petrohradu k tomu, aby byly „zkrášlovány“ vysokánskou tyčí trčící nad všemi historickými skvosty.

Politici nejsou v otázce stavby věže jednotní a mnoho z nich kupodivu Gazprom nepodpořilo. Ozval se dokonce i vždy k premiérovi Vladimiru Putinovi loajální předseda horní komory ruského parlamentu Sergej Mironov. „Nelze dělat výjimky ani pro ty nejbohatší investory. Takhle bychom o naše město přišli,“ prohlásil. A novinář Konstantin Michajlov obvinil přímo čelné představitele Petrohradu a Gazpromu, že si staví „památníky symbolizující vítězství nové vládnoucí garnitury, které musejí z architektonického hlediska předčít symboly předcházející epochy“.

O autorovi| PETRA PROCHÁZKOVÁ, Autorka je spolupracovnicí LN