Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuse k článku

Globalizace ničí střední třídu

Růst vlivu globálních měst na světovou ekonomiku doprovázejí urbánní a sociologické změny – polarizace a narůst rozdílů v příjmech.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

Michal Palivoda

Přesně tohle jsem zaznamenal při své poslední návštěvě v NY
jakoby tam žily dvě vrstvy obyvatel.Bohatí a jejich sluhové. Ti jim nosí kufry, venčí psy, na ulivci prodávají mandle v cukru/ mimochodem lepší a levnější než v Praze\/, řídí taxíky a obsluhují v obchodech. Na Mahnattan jezdí podzemkou. K něčemu podobnému spějem i u nás, stačí se podívat na Prahu a zbytek státu. Firmx sídlí s výrobou třeba na Ostravsku, ale daně platí v Praze podle sídla vedení.
0/0
17.4.2014 13:20
Foto

Animas

jj, xidi a nexidi
jj, xidi a nexidi
0/0
20.4.2014 6:26
Foto

Vše už tady bylo,
jak nám ukazuje historie a ten kdo ji nezná, si vše zopakuje. Když bohatí moc tlačili na pilu, končilo to krvavou revolucí.
0/0
21.4.2014 4:59
Foto

Kiebitz

Také fingovaná "sociální" pomoc, hraje roli
Na rozdíl od Sýrie, u nás nemusí člověk nasadit všechny své síly a využít všechny možnosti. Dokud se ještě tolik nestřílelo, byl jsem jako nový člověk v každé ulici zván na sklenici čaje, jednou autoservis, jindy obchod. Vždycky vehementní "no byznys", jen přátelství, pohostinnost. Ledviny bych si zničil. Chodím v místním oděvu, spíše sešlém, boty horší, než domorodci, kteří si na nich dávají záležet. Tedy i kolemjdoucí je pro ně významný, ne na kšeft, ale na koalici, pro informace, kontakty.Kde může člověk kašlat na druhé, má rezervy, má pokoj, bída je daleko. V Damašku si neprohlédnete výlohu, prodavač je hned u vás venku. V hotelu můžete být týden a neznat číslo pokoje, i v běžné ceně na průvodce má hotel lidi, spíše děti. Jak ale je osoba zajištěna státem, lichvářem (časem to vyjde stejně), hledá lepší a víc. To potom je kasíno, někteří vyhrají, jiní nikoliv. Bez rozdílu vrstvy je nutné neztratit ze zřetele základní produktivitu. Opět Dimasc, v jednom hotelu jsou skoro všechny třídy ubytování, vítán je rus, čech, ale mají apartmán i pro lepší. Ne pro šejky, není už 19. st., kdy tam byl hotel skutečně jen jeden a v JRSLM byli dva u Jaffa Gate. Lepší samozřejmě nechodí mezi lidi do restaurace, ale mají donášku i svůj výtah. Protože jsou chaoti, prodali můj pokoj dvěma lidem, no problem, vyfasoval jsem kousek Holywoodu, ale i z pozlaceného kohoutku tekla jen voda. Ráno jsem zažil naopak hluboké opovržení k hostům nezvyklé, dal jsem na ten luxus malé zpropitné pikolíkovi.
0/0
17.4.2014 0:27