Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Greenaway zahájí olomoucký PAF

Česko

FESTIVAL

Olomoucká Přehlídka animovaného filmu (PAF) se jmenuje až příliš skromně: svými přesahy do výtvarného umění či hudby je daleko bohatší, než by se z názvu zdálo.

Devátý ročník začíná ve čtvrtek 9. prosince.

Čtyřdenní festival filmové animace a současného umění PAF překračuje hranice „pouhé“ každoroční akce. Jeho organizátoři se věnují dramaturgické, produkční, kurátorské či publikační činnosti po celý rok. Sama přehlídka je pak vyvrcholením těchto aktivit; o tom, že snaha padá na úrodnou půdu, svědčí třeba to, že významný experimentální filmař Martin Arnold odmítl nabídky z festivalů v Cannes či Rotterdamu a svůj nový snímek Soft Palate ve světové premiéře osobně uvede právě v Olomouci. Dalším významným hostem se stane známý režisér Peter Greenaway, jehož uctí sekce PAF Kult a který v jejím rámci bude mít čtyřhodinovou přednášku o svých mimofilmových aktivitách, interpretaci barev ve svých snímcích a svém ambivalentním vztahu ke kinematografii.

Třetím z řady významných hostů se stane německý audiovizuální umělec Carsten Nicolai, vystupující pod pseudonymem Alva Noto. Svou tuzemskou premiéru si odbyde v rámci pravidelné sekce Živá animace, která bude letos věnovaná takzvané barevné hudbě a barevnému slyšení.

Hlavní tematickou sekcí letošního PAF jsou Ostrovy animace: zaměřují se na animovanou tvorbu malých národů a etnik, jimž svobodná výpověď o jejich zemi a kultuře často nebývala dopřána. Jejím vrcholem bude projekce nikdy neuvedených pásem australských a afrických snímků. Pořadatelé v tomto bloku slibují i „lehkou podvratnost“ prostřednictvím tematizování „traumatu Visegrádu“.

V jediné soutěžní sekci, Jiných vizích, se střetnou čeští umělci tvořící na pomezí výtvarného umění, experimentu, videoartu a animace. Specifikem je dvojí prezentace jejich děl - v kinosálu i v galerijním prostředí. Projekty vybrala kurátorka a teoretička nových médií Sylva Poláková.

Program PAF Rewind si posvítí na knižní ilustrace a jejich animovanou podobu. Rozklene se od děl Josefa Lady, Zdeňka Milera, Jiřího Trnky, Adolfa Borna a dalších klasiků žánru po ilustraci dneška, její interpretace a nové formy.

Běžné pojetí animace posune sekce Aport, jež tentokrát zahrne například projekt Aleny Kupčíkové DYS, určený především dyslektickým dětem. Autoři nejúspěšnější české počítačové hry Mafia II pak nechají diváky nahlédnout do zákulisí jejího vzniku. Odlehčení nabídne oblíbený blok Půlnoční horečka, v jehož rámci v pozdních hodinách poběží dlouhometrážní animované snímky s vyhraněným žánrovým zaměřením, explicitním zobrazování tělesnosti a politicky ne úplně korektním obsahem - horory, sci-fi, erotické snímky atd.

Rakouská filmová teoretička Brigitta Burgerová-Utzerová promluví o audiovizuálním zpracování barev, český teoretik výtvarného umění a redaktor LN Tomáš Pospiszyl bude mít přednášku o průkopníkovi kinetismu Zdeňku Pešánkovi, filmař Martin Čihák rozebere německý absolutní film, zmíněná Sylva Poláková odprezentuje současnou českou tvorbu a animaci v kontextu galerií i kin.

Další informace o programu a místech konání jsou na webu www.pifpaf.cz.

9. přehlídka animovaného filmu Umělecké centrum Univerzity Palackého a další prostory, Olomouc, 9.-12. prosince

***

Hlavní tematickou sekcí letošního PAF jsou Ostrovy animace: zaměřují se na animovanou tvorbu malých národů a etnik, jimž svobodná výpověď nebývala dopřána.

Autor: