Středa 8. května 2024, Den vítězství

Hadamczik začal doma porážkou

ČESKÉ BUDĚJOVICE Čeští hokejisté vstoupili do nové sezony po květnovém triumfu na mistrovství světa v Německu porážkou. V Českých Budějovicích podlehli na úvod turnaje Karjala Švédsku 3:4, i když ještě na začátku třetí části vedli 3:1.

Výběr tří korunek rozhodl v 55. minutě, kdy nejdříve v přesilovce vyrovnal na 3:3 Mattias Ekholm a za 22 vteřin dal vítěznou branku Niklas Nordgren. Další zápas čeká národní tým v sobotu v Helsinkách proti Finsku.

Švédský obrat pokazil kouči Aloisi Hadamczikovi návrat na lavičku reprezentačního mužstva, kde po více než dvou letech nahradil Vladimíra Růžičku.

Staronový trenér zařadil do sestavy čtrnáct pamětníků úspěšného šampionátu v Mannheimu a Kolíně nad Rýnem. Nový kouč Švédska Pär Marts měl v kádru jen dva hráče z MS, kteří museli strávit před půl rokem na šampionátu semifinálovou porážku s Českem. Do hry nasadil hned šest reprezentačních nováčků. Český tým začal aktivně a v jedenácté minutě vyprodaná Budvar Arena slavila vedení českého týmu. Kašpar našel bekhendem od mantinelu mezi kruhy Hubáčka, který zamířil do pravého horního rohu Livovy branky.

Za tři minuty Švédové vyrovnali. Jinak velice aktivní Kvapil ztratil v obranném pásmu kotouč a v pokračující akci našel Thörnberg na pravé straně Sjögrena, který zamířil přesně. Při Krajíčkově vyloučení měl Hadamczikův výběr štěstí, když Silfverberg trefil pravou tyč. Oslabení Čechů a obrat Švédů Vplném počtu ale udeřili Češi. Klepiš se při úniku dvou na jednoho s Červenkou natlačil před Liva a pokořil jej blafákem do bekhendu.

V úvodu druhého dějství krátké přesilovky Česka ani Švédska šance nenabídly a neujaly se ani další akce. V závěrečné třetině předvedli domácí svižnější nástup. Hned po 42 vteřinách zvýšil vedení kapitán Červenka, který z levého kruhu trefil levý horní roh. Vzápětí ztroskotal na Livovi Kašpar, jehož fauloval Nordgren a putoval už potřetí v utkání na trestnou lavici. V 46. minutě dvakrát zahrozil Růžička, ale Švédy zachránila i tyč.

Za dvě minuty Švédové snížili, když Nilsson tečoval Petrasekovu střelu a gólman Štěpánek se marně rozčiloval, že jej autor branky fauloval. Po nedovolených zákrocích Kašpara a Klepiše se Češi bránili v dlouhém oslabení.

Odolali šestnáct vteřin i ve třech proti pěti, ale v čase 54:35 vyrovnal střelou od modré čáry jeden z nováčků Ekholm. Za 22 vteřin rozhodl po Lindströmově přihrávce zpoza branky Nordgren. Hadamczikův tým už nedokázal reagovat ani v závěrečné power play.

***

Česko 3 Švédsko 4

Branky a nahrávky: 11. Hubáček (Kašpar, Novotný), 19. Klepiš, 41. Červenka (Klepiš) - 14. Sjögren (Thörnberg), 48. Nilsson (Petrasek), Ekholm (Magnus Johansson), 55. Nordgren (Lindström). Rozhodčí: Olenin, Ravodin (oba Rus.) -Bláha, Pešek. Vyloučení: 4:4. Využití: 0:1. Diváci: 6421 (vyprodáno). Třetiny: 2:1, 0:0, 1:2. Česko: Štěpánek - Gřegořek, Škoula, F. Novák, Krajíček, Němec, Čáslava, Mojžíš - Klepiš, Marek, Červenka - Kašpar, Novotný, Hubáček - Kvapil, Vašíček, M. Růžička - Gulaš, Kreps, I. Rachůnek. Švédsko: Liv - Magnus Johansson, Ekholm, Rundblad, Erixon, Petrasek, Junland, Fernholm - Jämtin, Sjögren, Thörnberg - Nordgren, Warg, Lindström - Melin, Persson, Axelsson (15. Krüger) - Nilsson, Olausson, Silfverberg.