Haussler ujel v hustém dešti

Německý cyklista vyhrál 13. etapu Tour de France a v cíli měl čtyřminutový náskok

COLMAR, Francie V cíli měl německý cyklista Heinrich Haussler po sólovém úniku více než čtyřminutový náskok, a vyhrál třináctou etapu Tour de France z Vittelu do Colmaru. Český jezdec Roman Kreuziger dojel v hlavním poli jednačtyřicátý společně s ostatními favority i držitelem žlutého trikotu Rinaldem Nocentinim.

Dvousetkilometrová etapa přichystala cyklistům hned pět vrchařských prémií včetně jednoho nepříjemného výstupu. Většinu času navíc skrápěl silnici déšť, a tak se peloton snažil vyvarovat především nepříjemných pádů. Vstříc slávě vyrazili už po třech kilometrech Haussler a domácí Christophe Moreau, ke kterým se přidali i někteří další jezdci z dolních pozic průběžného pořadí.

Pětadvacetiletý Němec ze stáje Cervélo, jenž dosud vyhrál na velkých třítýdenních závodech pouze jednou etapu na Vueltě, utrhl při klesání z vrcholu Platzerwasel posledního soupeře Sylvaina Chavanela a jel vstříc prvenství. O čtyři minuty za ním dojel do cíle Španěl Amets Txurruka, třetí příčku obsadil vítěz sedmé etapy Brice Feillu.

Skupina největších favoritů včetně Kreuzigra dorazila se ztrátou šesti minut a 43 sekund. V průběžné klasifikaci se v čele nic nezměnilo, nicméně český lídr se posunul na 13. příčku. Důvodem bylo odstoupení Američana Leviho Leipheimera ze závodu kvůli zlomenině zápěstí. „Po probuzení přišla špatná zpráva. Levi má zlomené zápěstí. Sakra,“ uvedl Leipheimerův týmový kolega a přítel Armstrong.

Legenda cyklistika navíc prohlásila, že už má dost časného vstávání kvůli nečekaným dopingovým kontrolám. Komisaři Armstronga budí v šest ráno, což už je podle sedminásobného vítěze Tour de France příliš. „Když vás vzbudím v šest ráno, hodíte po mně kus nábytku. Nemohou nás před horskou etapou budit tak brzy,“ zlobil se. čtk Výsledky 13. etapy Vittel–Colmar (200 km): 1. Haussler (Něm.) 4:56:26 hod., 2. Txurruka (Šp.) -4:11, 3. B. Feillu -6:13, 4. Sylvain Chavanel (oba Fr.) -6:31, 5. P. Velits (SR), ...41. KREUZIGER všichni -6:43. Průběžné pořadí: 1. Nocentini (It.) 53:30:30, 2. Contador (Šp.) -6, 3. Armstrong (USA) -8, 4. Wiggins -46, ...13. KREUZIGER -2:40.