14. listopadu 2009 20:05, aktualizováno  22:01 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Havlovi na koncertě přál Obama i Jagger, Klaus mu děkoval

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 335Diskuse
Václav Havel (vlevo), Lou Reed a Suzanne Vega se 12. listopadu v Praze zúčastnili slavnostního předání Ceny Jindřicha Chalupeckého. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Havel (vlevo), Lou Reed a Suzanne Vega se 12. listopadu v Praze zúčastnili slavnostního předání Ceny Jindřicha Chalupeckého. | foto: ČTK

PRAHA Václav Klaus na koncertě k 20. výročí sametové revoluce ocenil ústřední roli exprezidenta Havla v událostech roku 1989 a poděkoval mu za ni. Mimořádný koncert pořádá bývalý prezident Václav Havel jako oslavu dvacátého výročí sametové revoluce.

Suzanne Vega, Joan Baez nebo Lou Reed či americká sopranistka Renée Flemingová vystoupili na mimořádném koncertě, který v Praze pořádá bývalý prezident Václav Havel jako oslavu dvacátého výročí sametové revoluce.

Prezident Václav Klaus v proslovu ocenil ústřední roli Havla v událostech roku 1989, které vyústily v pád totality v Československu. Havlovi, se kterým v posledních dvaceti letech vedl řadu politických a ideových střetů, za jeho tehdejší činy poděkoval. Klaus si za svá slova vysloužil v sále nadšený potlesk.

"Pro mne je jedna věc jistá. Události, které se staly před dvaceti lety, jsou spjaté s jednou osobou a to je můj předchůdce v prezidentském úřadě Václav Havel," řekl Klaus. Je podle něj jasné, že se dále povedou spory o to, zda to byly více vnitřní či vnější faktory, systémové problémy nebo role jednotlivců, co způsobilo pád komunismu, nic to ale prý nemění na tom, že revoluce je spojena s osobou Havla.

Kdo vystoupil na dálku

- bývalý sovětský prezident Michail Gorbačov
- německá kancléřka Angela Merkelová
- americký prezident Barack Obama
dalajlama
- zpěvák skupiny U2 Bono Vox
- zpěvák Rolling Stones Mick Jagger
- hudebník Peter Gabriel
- hudebník Bob Geldof

Klaus pochválil také charakter Havlovy oslavy revoluce. Je podle něj dobře, že v Česku volíme "méně okázalé akce", které se týkají bezprostředně těch, kteří "u toho tehdy byli". Takový způsob je mu prý milejší než "grandiózní akce", jako byly oslavy pádu zdi v Berlíně.

Na dálku děkoval Gorbačov i Merkelová
Havel poděkoval vystupujícím zpěvákům za to, že jeho pozvání přijali. "Jsou to umělci, kteří jsou známi svou svobodomyslností. Byli vždycky na straně svobody a mnozí z nich se s námi solidarizovali i v dobách temnějších. Jak se ukazuje, byli s námi a jsou nám věrni," řekl.

Havlovi a české sametové revoluci vzdali hold ve zdravicích "na dálku" také bývalý sovětský prezident Michail Gorbačov, německá kancléřka Angela Merkelová, dalajlama či hudebníci Bob Geldog, Mick Jagger a Bono.

Americký prezident Barack Obama ve videozdravici pobláhopřál ČR a Slovensku k výročí revoluce. Svou odvahou jste inspirovali celý svět a pomohli k šíření svobody, řekl.

Hosté slavnostního večera slyšeli vystoupení jednoho z otců amerického undergroundu a zakladatele slavných The Velvet Underground Lou Reeda. Zazpívala také písničkářka Joan Baezová.

Na koncert s názvem Už je to tady pozval Havel řadu českých i zahraničních osobností. Atmosféru roku 1989 připomněly ve stylizovaném prostoru bývalého kostele svaté Anny projekce historických dokumentů, zvláštní osvětlení a svíčky.

Na slavnosti promluvil kromě bývalého a současného prezidenta polský myslitel Adam Michnik, francouzský filozof André Glucksmann, někdejší studentský vůdce Šimon Pánek a zástupkyně dnešních studentů.

Koncertu v centru Pražská křižovatka předcházela série debat s osobnostmi. Václav Havel na ní vyzval lidi, aby bděli a bývalá šéfka americké diplomacie a česká rodačka Madeleine Albrightová se přiznala, že nerozumí některým postojům současného prezidenta Klause.

Čtěte více

ČTK, Lidovky.cz
  • 335Diskuse