Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Herec Tony Curtis: měl to rád horké

Česko

NEKROLOG

Americký filmový herec Tony Curtis zemřel ve středu ve věku 85 let v Las Vegas na srdeční zástavu.

Jeho nejznámější rolí byl saxofonista Joe, převlečený za Josefínu, ve Wilderově slavné féerii Někdo to rád horké (1959), která byla Americkým filmovým institutem před časem vyhlášena nejlepší komedií dvacátého století. S vrtošivou, nedochvilnou a zapomnětlivou Marilyn Monroe nebyla vůbec snadná spolupráce, což vedlo Curtise ke slavné větě, že „líbat ji bylo jako líbat Hitlera“. A chodit celý den na dámských podpatcích také nebyl žádný med, takže si po natočení záběru s Jackem Lemmonem chladili nohy ve studené vodě.

Narodil se jako Bernard Schwartz 3. června 1925 coby nejstarší ze tří synů maďarských židovských emigrantů. Jednoho bratra v devíti letech přejelo auto a druhý celý život trpěl po matce schizofrenií. V sedmnácti narukoval a za války sloužil u zásobovací ponorky Proteus v Pacifiku. Pak využil výhody pro veterány, zdarma navštěvoval herecké kurzy na Manhattanu u Erwina Piscatora, např. s kamarádem Walterem Matthauem, a začal hrát po divadlech. Tehdy si vybral pseudonym a poameričtil rodinné příjmení Kertész. Po krušných začátcích smluvního herce u studia Universal, kde debutoval taneční scénou v Siodmakově snímku Criss Cross (1949), se prosadil titulním partem v Marshallově životopisu Houdini (1953). Po boku Burta Lancastera měl vážnější příležitosti jako akrobat v Reedově díle z cirkusového prostředí Visutá hrazda (1956) nebo slizký novinář v Mackendrickově příběhu ze zákulisí tisku Sladká vůně úspěchu (1958). S Kirkem Douglasem založili společnost Curtleigh Productions a vymysleli historický Fleischerův film Vikingové (1958).

Život ve víru filmu Natočil přes stovku filmů, a byl nominován na Oscara jen za úlohu trestance, který je připoután k černošskému spoluvězni (Sidney Poitier), v Kramerově dramatu Útěk v řetězech (1958). V Kubrickově Spartakovi (1960) byl mladým otrokem, jehož svádí římský senátor. Těžce nesl, že ho Akademie opomněla v postavě psychopatologického vraha ve Fleischerově Bostonském případu (1968), jíž chtěl uniknout zaškatulkování do přihrádky svůdníků. V roce 1968 navštívil karlovarský filmový festival.

Jeho kariéra se překvapivě brzy rozmělnila, což v jednom novinovém rozhovoru sebeironicky glosoval takto: „Filmy, které jsem pak točil, nebyly nijak zvláštní, ale musel jsem platit spoustu alimentů.“ Inu, měl celkem čtyři dcery a syna, ten druhý zemřel na předávkování. Objevoval se už jen v televizi, ústup ze slávy řešil prášky a v roce 1984 se na naléhání příbuzných rozhodl podstoupit léčení. K stáru počal malovat plátna, která se celkem dobře prodávala v galeriích. Naposledy stál před kamerou předloni v nezávislém Zaloumově dílku David a Fatima, v němž se jeho postava jmenuje pan Schwartz... Vydal dva životopisy.

Jeho první ženou byla jedenáct let kolegyně Janet Leighová (ano, ta, co se neměla jít sprchovat v Hitchcockově Psychu (1960)), s níž měl dvě dcery včetně známé (nejen) hororové herečky Jamie Lee Curtisové.

V roce 1963 si vzal Tony Curtis osmnáctiletou německou herečku Christine Kaufmannovou, kterou poznal během natáčení filmu Tarase Bulby (1962), po pěti letech třiadvacetiletou modelku Leslie Allenovou. Čtvrtou manželkou se stala další herečka Andrea Saviová, pátou právnička Lisa Deutschová a definitivní, šestou před dvanácti roky trenérka koní Jill Vandebergová.

***

TONY CURTIS * Narodil se jako Bernard Schwartz v rodině maďarských emigrantů, vyrůstal v Bronxu * Sloužil u námořnictva, po válce navštěvoval dramatické kurzy v New Yorku * Měl románek s Marilyn Monroe, proslavil ho jejich společný film Někdo to rád horké (1959) * Natočil 120 filmů, za snímek Útěk v řetězech (1958) byl nominován na Oscara * Byl šestkrát ženatý, pětkrát rozvedený. Jeho dcera Jamie Lee Curtisová je také herečka

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!