Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Historie burzovního krachu, který změnil celý svět

Česko

Parkerova kniha představuje jeden z pokusů přispět k poznání doby, která nás dnes snad více než kdy jindy může inspirovat při řešení současných hospodářských problémů i varovat před omyly a chybami, jichž se dopustili naši předkové. Novozélanďan Selwyn Parker (* 1941) svým odborným zaměřením není ekonom ani historik, nýbrž působí jako hospodářský komentátor v britském listě Sunday Herald. Tato skutečnost se pochopitelně odráží i ve způsobu jeho psaní.

Velký krach je spíše než klasickou historickou analýzou s rozsáhlým poznámkovým aparátem dramatickým vyprávěním o tom, jak se z propadu na burze během tří let rozpoutala největší ekonomická katastrofa 20. století. V knize nenalezneme jediný graf či tabulku s hospodářskými ukazateli, což je u takového tématu poněkud překvapující. Pokud ovšem čtenář nepřehlédne věnování v záhlaví knihy, které zní „všem narativním historikům, kteří umí vyprávět příběhy“, pak pochopí, proč tomu tak je.

Parkerův způsob podání je poměrně neobvyklý. Třebaže dodržuje v zásadě chronologický sled, vyprávění odvíjí od osudů a snah osobností, které v té době něco znamenaly v hospodářství či politice. Takový elitářský přístup k vyprávění dějin má své nevýhody i výhody. Autor byl nucen v podstatě zcela eliminovat jakékoli soustavnější informace o dopadu krize na každodenní život obyčejných lidí. Na druhé straně se mu zase pomocí vykreslování osudů významných mužů podařilo postihnout obavy a naděje, které stály v pozadí tehdejších protikrizových opatření, z nichž některá se nám dnes mohou zdát zcela iracionální. S vynikající stylistickou rovnováhou také dokáže skloubit na jediné stránce například historky z mladí vůdčího amerického protekcionisty Reeda Smoota, kdy se nadšeně věnoval mormonské misii, s analýzou obchodního ochranářství 30. let.

V epilogu si autor klade otázku, která nás dnes na velké krizi zajímá snad nejvíce: Mohlo by se to opakovat? Jeho závěr je v zásadě optimistický. Hlavní útěchu mu poskytuje srovnání struktury globální ekonomiky 30. let a dneška. O té dnešní hovoří jako o vyváženější, méně závislé na nepočetné skupině hospodářsky vyspělých států, a proto také méně citlivé k dominovému efektu prudkých ekonomických šoků.

Přesto má autor k bezstarostnosti daleko, když v posledním odstavci píše: „A přesto přetrvává úzkost, že by se mohly objevit těžko představitelné události, podobné velkému zemětřesení. Otřesy, jaké se objevují od poloviny roku 2007, naznačují, že finanční systém a v důsledku toho i hmotný blahobyt lidstva jsou zranitelnější, než kdokoli předpokládal.“ Tuto úvahu napsal v době, kdy dnešní krizové jevy byly teprve v zárodku, a zároveň ukázal na řadu analogických jevů v ekonomice posledních let, jaké se objevily i před říjnem 1929.

LITERATURA FAKTU ČESKY NEVYŠLO The Great Crash Selwyn Parker Vydalo nakladatelství Piatakus, London 2008. 310 stran.

Autor:

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...