3. června 2010 7:17, aktualizováno  20:03 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hladiny řek již klesají. Večer však přijde prudký déšť

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Na silnici mezi Dolním Benešovem a Hájem na Opavsku zaplavila voda vozovku až do výše 50 centimetrů  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na silnici mezi Dolním Benešovem a Hájem na Opavsku zaplavila voda vozovku až do výše 50 centimetrů | foto: ČTK

ČESKÉ BUDĚJOVICE Vydatný déšť, který se ve středu přesunul z Moravy na území Čech, rozvodnil řadu toků. Rozvodněná je Odra, Otava, Morava a menší toky v povodní Labe a Vltavy, řeky dosáhly dokonce třetích stupňů povodňové aktivity. Voda zaplavila hlavně sklepy a pole, pod vodou jsou i některé silnice. Na Sušicku hasiči evakuovali dětský tábor. Moravu večer opět zasáhnou prudké deště, přídá se i silný vítr.

Čtěte více

Vzestup hladin očekávají meteorologové především na řekách v Beskydech, Jeseníkách a Bílých Karpatech. Toky místy dosáhnou stavu ohrožení. Podle výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) bude silný vítrkvůli podmáčené půdě vyvracet stromy. Morava na dolním toku a všechny rozvodněné řeky v Čechách budou kulminovat.

V povodí Moravy trvá stav ohrožení v Moravičanech, dramatická je nadále situace na dolním toku - ohrožení platí ve Strážnici na Hodonínsku, Lanžhotě na Břeclavsku a na Svratce v Židlochovicích na Brněnsku. Večer se hladina Moravy zvedne v Olomouci.

V Čechách déšť pomalu ustává, hladiny řek už většinou nestoupají. Na Novohradce v Úhřeticích, Loučné v Cerekvicích a Klabavě v Hrádku ale stále trvá třetí, tedy nejvyšší povodňový stupeň. Další srážky by se už vyskytnout neměly. Od pátku by se mělo výrazně oteplit, víkend bude nejspíš slunečný s teplotami až 23 stupňů Celsia.


Ráno se zřítila na rodinný dům opěrná zeď v Hluboké nad Vltavou, nikdo naštěstí nebyl zraněn, řekl operační důstojník krajských hasičů. Padající kameny zničily kotelnu a dřevník domu a probouraly stěnu do obývacího pokoje. Místní dobrovolná jednotka byla hned odvolána, k poničenému domu velitel zásahu povolal statika.


Stav ohrožení vyhlásili vodohospodáři v Libereckém kraji na Smědé v Předláncích a na Jeřici v Mníšku, obojí na Liberecku. Voda zatím zalila hlavně pole a louky a v Předláncích je pod vodou i jedna z místních komunikací. Hladiny obou řek kulminovaly nad ránem kolem 03:00, nyní už voda opadá. Stále ale poměrně silně prší a především v Předláncích se obávají dalšího vzestupu hladiny.


V Sušici evakuovali dětský tábor
Na pět desítek dětí z chatek v osadě Luh v Sušici evakuovali v noci preventivně hasiči kvůli zvednuté hladině Otavy. Převezli je do základní školy v Sušici, nikomu se nic nestalo, řekla mluvčí hasičů v kraji Alena Marešová. Vydatné deště v Brdech a zejména na Šumavě zvedly hladiny řek. Třetí stupeň je nyní na Otavě v Sušici, řekl dispečer jihočeského Povodí Vltavy Petr Hovorka.

Řeky jsou nyní až na Křemelnou, která jde stále lehce nahoru, zhruba na ustáleném stavu. Prognózu během dne zatím nechtěl Hovorka odhadovat, bude záležet na dalším vývoji srážek.

Noc přinese další srážky

Déšť během dne ustane, v noci na pátek bude ale znovu pršet, uvádí výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Srážkové mraky se ve středu posunuly z Moravy nad území Čech, do rána se rozvodnily především menší toky odvodňující Českomoravskou vrchovinu, Šumavu, Jizerské hory a Krkonoše.

V průběhu dne podle meteorologů budou rozvodněné řeky na dolních tocích dosahovat už jen prvních nebo druhých povodňových stupňů, nebezpečí tedy nehrozí. V noci na pátek ale začne na severovýchodě republiky, zejména v Beskydech, znovu vydatně pršet. Hladiny menších řek opět stoupnou.

Voda na Moravě již opadá
Na Moravě, i v záplavami zasažených oblastech, všechny toky postupně kulminují nebo klesají. Třetí povodňový stupeň platí v Olomouckém kraji už jen v Moravičanech a Lošticích na Šumpersku. Na Přerovsku je pod vodou několik polí, silnic a sklepů. V Kojetíně voda opět zalila koupaliště a hřiště.

Město Odry na Novojičínsku ve středu večer ohrožovala vlna z poškozené nádrže Barnovská. Větší škody ale nakonec nenapáchala. Podle vodohospodářů by se měla situace uklidňovat.


Hladiny většiny toků kulminovaly už ve středu odpoledne nebo večer. Na dnešní den jsou hlášeny dešťové srážky až během večera, neměly by však být intenzivní, řekla dispečerka Povodí Odry.

Ve středu byl kvůli záplavám vyhlášen stav nebezpečí v celém Zlínském kraji, v Jihomoravském kraji byl vyhlášen na osmi místech. Povodně si vyžádaly už tři oběti.

ČTK, Lidovky.cz
  • 0Diskuse
Ford Focus 1.6TDCi 66kW Ghia
Ford Focus 1.6TDCi 66kW Ghia

r.v. 2007, naj. 175 713 km, diesel
64 900 Kč (s DPH)