18. prosince 2008 10:41 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hledá se primátor Prahy Bém

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 118Diskuse
Pavel Bém | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Bém | foto: Lidové noviny

PRAHA Primátor Prahy je na dovolené. To je ale v současnosti jediná známá věc o Pavlu Bémovi. Jel si vášnivý horolezec splnit svůj dlouholetý sen na Antarktidu a vystoupí na tamní pětitisícovku Mount Vinson? Prohání se někde po evropských sjezdovkách na lyžích? Vyjádření samotného Béma i poslední fakta spíše nasvědčují tomu, že se na jižní pól nevydal.

„Moje dovolená je moje dovolená, nikoli vaše. Jejím smyslem je si odpočinout, nikoli bourat mýty a spekulace sdělovacích prostředků. Ano, odjel jsem si na 14 dnů vyčistit hlavu. V mém případě kam jinam než na hory. Skutečně nechápu, co je na tom zajímavého,“ odpověděl včera pomocí SMS primátor LN.

Antarktida? Zřejmě ne
Podle platného zákona by musel svůj úmysl navštívit Antarktidu přinejmenším oznámit na ministerstvu životního prostředí. To se však nestalo. Za porušení zákona by mu hrozila pokuta ve výši až 200 tisíc korun. „Podle úmluvy o Antarktidě každý, kdo tam chce vycestovat, musí splnit oznamovací povinnost. Navíc když se jedná o více než pětičlennou skupinu nebo delší než třicetidenní pobyt, musí takovou cestu ministerstvo schvalovat,“ řekl LN Vladimír Dadák z odboru horninového a půdního prostředí ministerstva.

Mluvčí resortu Jakub Kašpar poznamenal, že v poslední době vyřizovali ministerští úředníci pouze expedice zástupců Masarykovy univerzity a Akademie věd. „O cestě pana Béma vím jenom z médií. Navíc osobně znám pana Švaříčka, který by měl být podle všeho s ním. Je to zkušený cestovatel a nepředpokládám, že by zapomněl na tak důležitou věc, jakou je zmíněné povolení,“ řekl Kašpar.

Právě fakt, že dobrodruh a majitel cestovní kanceláře Livingstone Rudolf Švaříček je na dovolené společně s Bémem, vzbuzoval přitom nejsilnější „podezření“ na primátorovu cestu do Antarktidy. Se Švaříčkem totiž loni Bém vystoupil i na Mount Everest. Navíc po návratu z expedice Bém uvedl, že mu k pokoření nejvyšších vrcholů sedmi kontinentů zbývá už právě jenom antarktický Mount Vinson. To, že je v současné době se Švaříčkem, potvrdila i primátorova manželka Radmila Bémová.

V cestovní kanceláři Livingstone včera opět uvedli, že jejich šéf lyžuje kdesi na horách. „Je na lyžích. Nemůžeme vám sdělit nic bližšího,“ uvedla jedna ze zastupujících pracovnic kanceláře. „Třeba v Rakousku je v tuhle dobu opravdu hodně sněhu,“ doplnila na opakovaný dotaz, kde se Švaříček nachází.

Na expedice na jižní pól se ve většině případů vyráží z jižních částí Chile a Argentiny. Velmi výjimečně z Jihoafrické republiky. Česká konzulka v argentinském Buenos Aires Blanka Kováčová včera potvrdila, že o pražském primátorovi neví. „V současné době se na Antarktidu vypravují dvě české expedice. Ty ale budou k přepravě využívat podle dohody vládní spojení. O panu primátorovi nemáme žádné informace,“ sdělila.

Také Imrich Kliment z ambasády v Santiago de Chile hovoří podobně. „Z jižních teritorií Chile se skutečně na jižní pól vyráží. O panu Švaříčkovi ani o panu Bémovi nic nevím. Leteckou dopravu ale zajišťuje i specializovaná soukromá společnost,“ řekl Kliment.
Josef Hympl, Lidové noviny
  • 118Diskuse