Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Hlídací psi atomových elektráren

Česko

Polovina provozního času reaktoru v nizozemském Pettenu se věnuje výrobě radiofarmak. Zbytek připadá na výzkum, především na testování různých materiálů. Do Nizozemska putují například vzorky stěn reaktorů jaderných elektráren z různých míst Evropy. Odborníci zkoumají, zda během let neztratily své původní vlastnosti a neohrožují bezpečnost elektráren.

„Dokážeme odhalit i skryté defekty, když na ně zamíříme svazkem neutronů. Ty za normálních okolností materiálem procházejí, ale pokud narazí na poruchu, nepatrně se vychýlí a tyto odchylky dokážeme měřit,“ vysvětluje Roberto May z Ústavu energetiky Společného výzkumného střediska Evropské komise v Pettenu.

Vědci tak mohou sledovat nejen to, zda stěny nádoby reaktoru během let nezkřehly vlivem vysokých dávek záření, ale také zda se během let nezdeformovaly vlivem vysokého tlaku a teploty.

Podobné poslání má také výzkumný reaktor v Řeži u Prahy. Odborníci z Ústavu jaderného výzkumu v něm kontrolují životnost materiálů používaných v jaderných elektrárnách v Temelíně a Dukovanech.

Kromě toho experti v Pettenu i v Řeži testují nové materiály, které se v budoucnu využijí při stavbě nových elektráren. Oba ústavy v této oblasti dokonce spolupracují. Zkoumají nové materiály pro štěpné reaktory 4. generace, které dokážou pracovat i s použitým palivem a získat z něho další energii.

„Dále se podílíme na vývoji a testování odolných materiálů pro fúzní reaktory, jejichž prototyp vzniká v rámci velkého mezinárodního projektu ITER ve francouzském Cadarache,“ říká Jiří Burian z Ústavu jaderného výzkumu.

Autor:

Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA
Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA

HiPP rozšiřuje své portfolio kojeneckého mléka o nový typ obalu. Novinka přichází ve formě HiPP COMBIOTIK® v plechové dóze, 800 g, která nabízí...