Pátek 10. května 2024, svátek má Blažena
130 let

Lidovky.cz

Hnědé uhlí z Handlové není potřeba

Česko

Hnědé uhlí je pro Slovensko stále jedním z důležitých zdrojů energie, avšak významnějším důvodem udržování jeho těžby jsou sociální ohledy vlády.

PRAHA Slovenský předseda vlády Robert Fico slíbil po volbách dlouhodobou podporu při těžbě hnědého uhlí v Hornonitrianských dolech. Díky této podpoře zůstává uhlí po jádru, které ve slovenské energetice hraje prim, poměrně zásadní surovinou pro výrobu energie. Ložiska hnědého uhlí by podle odhadů odborníků měly vydržet ještě dalších dvacet let. Je však otázkou, zda by se bez svého uhlí slovenská energetika neobešla.

„Hnědé uhlí nemá až tak výrazné zastoupení v energetickém mixu na Slovensku jako například v Česku. Dokud se ale nerozeběhnou další reaktory jaderné elektrárny Mochovce, mohla by teoreticky elektřina z elektrárny Nováky, kde se spaluje hnědé uhlí, chybět,“ říká analytik z Energetického centra Bratislava Vojtech Hollan.

Slovenské hnědé uhlí má dnes poměrně nízkou tržní cenu a jeho vývoz by byl ekonomicky neefektivní. V současné energetické situaci Slovenska, kdy musí pětinu celkové spotřeby elektřiny dovážet, je však i tato surovina pro energetiku vhodná. Ale jen v případě, že se nebere v úvahu vysoká nákladnost těžby a její rizikovost, která se ukázala právě při tragédii v Handlové.

Podle Hollana těžbu uhlí na Slovensku prodlužuje hlavně tlak určité části energetické lobby. „Nevidím smysl v tom, aby si vláda financovala nějakou firmu, která se zaváže, že bude za uhlí platit vyšší než tržní cenu. Vláda dotuje cenu elektřiny z uhlí a ten rozdíl mezi normální cenou elektřiny a tou, za kterou získávají energii z hnědého uhlí, to pak právě jde horníkům. Čili vláda neplatí přímo dolům, ale jde to přes cenu energie,“ vysvětluje Hollan současnou situaci.

Slovenská energetika se bude podle Hollana ubírat směrem k jádru. „Není bohužel žádný tlak na to, aby se využívaly také obnovitelné zdroje, které mají dle mého názoru na Slovensku zajímavý potenciál. Pokud bychom tedy skončili s využíváním hnědého uhlí, byl by to dobrý krok právě pro tyto zdroje,“ řekl Hollan, podle něhož mají velký potenciál například větrné elektrárny.

Diskutabilní je situace i kolem uhelných elektráren, které jsou již v některých případech zastaralé a nesplňují standardy Evropské unie, bez jejichž splnění mohou být po roce 2016 uzavřeny. Nejistá je tak i situace Tepelné elektrárny Nováky, které dodávají uhlí Hornonitrianske doly v Handlové.

Navzdory technickým nedostatkům se však diskuse o uzavření nevedou. „Nedávno zde byly velké problémy s propouštěním, jelikož nezaměstnanost v této lokalitě je příliš vysoká,“ řekl Hollan. Podle společnosti Slovenské elektrárny, do jejíhož portfolia elektrárna Nováky patří, se do budoucna s tímto zařízením počítá. „V závodu plánujeme provádět rekonstrukci zařízení. Tato elektrárna je mimo jiné důležitá z pohledu zaměstnanosti v regionu. Nováky jsou mimo jiné jediným závodem Slovenských elektráren, který jako primární palivo využívá hnědé uhlí,“ říká mluvčí Slovenských elektráren Juraj Kopřiva.

„Vláda Roberta Fica by momentálně zavření největší tepelné elektrárny Nováky nepovolila.“

„Tato elektrárna je důležitá mimo jiné z pohledu zaměstnanosti ve středoslovenském regionu.“

Autor:

Arcon Personalservice GmbH
Elektrikář do Německa

Arcon Personalservice GmbH

nabízený plat: 75 260 - 90 320 Kč