7. září 2014 14:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hnutí ANO klesly preference. Ve volbách by ale ČSSD stále předčilo

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 5Diskuse
Zástupci hnutí ANO v čele s lídrem kandidátky Pavlem Teličkou (druhý zleva) a... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zástupci hnutí ANO v čele s lídrem kandidátky Pavlem Teličkou (druhý zleva) a... | foto: ČTK

PRAHA Sněmovní volby by nyní vyhrálo hnutí ANO s 25,5 procenta hlasů před ČSSD se 17 procenty. Ve volebním modelu společnosti TNS Aisa pro Českou televizi si ANO proti počátku července pohoršilo, ČSSD zastavila pokles preferencí. Do Sněmovny by se podle průzkumu zřejmě dostaly všechny strany, které v ní mají zastoupení od loňských předčasných voleb, tedy také KSČM, TOP 09, ODS, lidovci i Úsvit. Zvýšila se ochota lidí volit.

ANO si proti počátku července v preferencích pohoršilo o 5,5 procenta. "ANO se dostalo do jakési politické reality vládnutí ve trojkoalici, což samozřejmě může u řady občanů vyvolávat jakési první rozčarování a možná zklamání," řekl České televizi generální ředitel TNS Aisa Bronislav Kvasnička. Upozornil také, že několikaměsíční propad ČSSD se zastavil a strana se stabilizovala na druhé příčce volebních preferencí.

ČTĚTE TAKÉ:

Třetí KSČM by si vybralo 13,5 procenta účastníků voleb, o dvě procenta méně by dostala TOP 09. Do Parlamentu by se dostala také ODS se 6,5 procenta hlasů a zřejmě i lidovci s 5,5 procenta a Úsvit s pěti procenty, což je hranice nezbytná pro vstup do Sněmovny. Statistická chyba průzkumu je 1,2 až tři procenta. Tři a půl procenta lidí by volilo Piráty.

Jaká by byla volební účast?

Spíš nebo určitě by nyní přišlo ke sněmovním volbám 63 procent lidí. Na téměř dvě třetiny se ochota jít volit zvýšila po předchozím silném poklesu, poukázal Kvasnička.

V porovnání s průzkumem TNS Aisa z počátku července se zvýšily preference komunistů a mírně také TOP 09 a Úsvitu. Klesly naopak občanským demokratům a Pirátům, lidovcům se udržely beze změny.

Průzkumu pro volební model TNS Aisa se mezi 25. až 31. srpnem zúčastnilo 1200 respondentů.

Lidovky.cz, ČTK
  • 5Diskuse