12. ledna 2015 11:46, aktualizováno  20:51 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Hon na teroristy trvá. Francie zmobilizovala tisíce vojáků a policistů

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Francie mobilizovala na 4700 policistů na ochranu všech židovských škol, od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Francie mobilizovala na 4700 policistů na ochranu všech židovských škol, od... | foto: Reuters

PAŘÍŽ Strůjci atentátů v Paříži z minulého týdne, které policisté zastřelili, měli nejspíš nejméně jednoho komplice a policie pokračuje v pátrání. Sdělil to francouzský premiér Manuel Valls. Francie mobilizovala od pondělí na 4700 policistů na ochranu všech židovských škol a od úterý 10 tisíc vojáků také na ochranu dalších citlivých míst v zemi.

„Hrozba trvá a hon (na možné islámské teroristy) pokračuje. Domníváme se totiž, že pravděpodobně mohou být nějací spolupachatelé (atentátníků),“ řekl podle agentury AFP bez dalšího upřesnění šéf francouzské vlády v rozhlasu.

K TÉMATU:

Podle serveru listu Le Parisien se policejní činitelé a bezpečnostní odborníci domnívají, že teroristé jednali v podstatě na vlastní pěst. I když se jeden hlásil k blízkovýchodnímu Islámskému státu a druzí k Al-Káidě, svoje cíle a způsob realizace útoků si prý vybrali sami. Vyhověli tak již několik let starému obecnému pokynu celosvětového islamistického hnutí: „Přejděte k akci, je na vás jak, my se k tomu pak přihlásíme.“

O víkendu se na internetu objevilo video, na kterém jeden z atentátníků, Amedy Coulibaly, vysvětluje, jak mají útoky proběhnout. Policie hledá osobu, která po ukončení útoků tento videozáznam umístila na portál Youtube, z něhož byl později odstraněn. Coulibaly se na snímku objevil se samopalem. Server francouzského časopisu Le Nouvel Observateur s odvoláním na nejmenovaného experta tvrdí, že jde o český model Škorpion, který na francouzském černém trhu koluje už tři desítky let a je pro svůj malý rozměr oblíbený u obchodníků s drogami. Podle českých serverů krimi-plzen.cz a echo24.cz jde skutečně o zbraň české výroby, nicméně ale o moderní verzi samopalu vzor 58 Sporter Compact, která je na trhu teprve krátce.

Ve Francii od pondělí na 4700 policistů a četníků dohlíží na bezpečnost všech 717 židovských škol a synagog ve Francii; do 48 hodin je posílí i vojáci, oznámil ministr vnitra Bernard Cazeneuve.

Ministr obrany Jean-Yves Le Drian po bezpečnostní schůzce v prezidentském paláci sdělil, že od úterního večera bude citlivé objekty a místa v zemi střežit 10 tisíc vojáků.

Israelský premiér Netanyahu a Francois Hollande na ceremoniálu k uctění památky...
Francois Hollande v objetí s redaktorem Charlie Hebdo Patrickem Pellouxem.
„Kde je Charlie? Charlie je všude.“ Pochod ulicemi Paříže.
Redaktoři Charlie Hebdo Patrick Pelloux a Luz se připojili k dalším blízkým...

Ministr Cazeneuve se vyjádřil před rodiči žáků židovské školy na jižním předměstí Paříže, kde jeden z islámských teroristů Amedy Coulibaly minulý čtvrtek zabil policistku; stejný pachatel o den později zastřelil čtyři lidi v židovském obchodě na východě francouzské metropole.

Amedy Coulibaly s knihami a samopalem.

Amedy Coulibaly s knihami a samopalem.

Coulibaly při útoku na košer obchod řekl, že jedná v souladu s bratry Chérifem a Saidem Kouachiovými, kteří ve středu vraždili v redakci Charlie Hebdo. Trojici, která v několika dnech zabila v Paříži 17 osob, policie při pátečním zásahu zabila.

Úřady mezitím podle francouzských médií zjistily, že Coulibaly v místě svého bydliště na jihopařížském předměstí Fontenay-aux-Roses vážně zranil střelbou muže, který se věnoval kondičnímu běhu. K útoku došlo ve středu večer, tedy po útoku na novináře a před vraždou policistky, které se Coulibaly dopustil ve čtvrtek.

Pachatel si podle všeho běžce vybral jako zkušební terč, než se naplno vrhl do vraždění. Policie našla ve Fontenay-aux-Roses pět nábojnic z pistole typu Tokarev, která byla nalezena v prodejně s košer potravinami, kde Coulibaly držel rukojmí a kde po zásahu policie byl zastřelen.

Podle organizace Rady pro islámské vyznání (CFCM) monitorující projevy islamofobie v zemi došlo od útoků jen mimo Paříž k více než pěti desítkám protimuslimským incidentů. Jak uvedl deník Le Parisien, v 21 případech šlo o střelbu či házení granátů a ve 33 případech o výhrůžky a nadávky.

Hackerská skupina Anonymous, proslulá svými počítačovými útoky na portály úřadů a institucí, která v pátek oznámila, že hodlá působit proti internetovým stránkám islámských fundamentalistů, podle dnešních informací listu The Independent zablokovala francouzskou extremistickou webovou stránku Ansar-alhaqq.net.

Podle pondělního vydání listu The Guardian se hackeři zaměřili také na profily islamistů na Twitteru. Na základě oznámení mají být mazány. Zároveň se ale jejich úsilí stalo obětí zneužití marketingovou firmou, která jejich hashtagu #OpCharlieHebdo použila jako základu pro svou stránku, na níž chce přeprodávat příští výtisk týdeníku.

VŠE O TERORU VE FRANCII

I pařížská socha v neděli podala svědectví o názoru protestujících lidí v...
Lidovky.cz, ČTK
  • 1Diskuse