17. prosince 2008 7:54 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hory, to je Bémova vášeň

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 90Diskuse
Pavel Bém | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Bém | foto: ČTK

PRAHA Pražský primátor Pavel Bém se netají svým cestovatelským zápalem. Může si magistrátní politik ze svého platu výdaje na exotickou dovolenou dovolit? Bém tvrdí, že ano.

Jeho primátorský plat činí 96 tisíc korun hrubého, zhruba tedy 67 tisíc korun čistého. Bémova manželka Radmila pracuje ve školství. Dohromady se jejich měsíční příjem může pohybovat kolem sto tisíc korun.

Bémovi ale mají také nemalé náklady na bydlení. „Za pronajatou vilu platím nájem 27 tisíc korun měsíčně,“ poznamenal v minulosti primátor. Při zhruba odhadovaných patnáctitisícových nákladech na domácnost by jeho rodině mělo zbývat přes 700 tisíc korun ročně.
Primátorovy dovolené a vášně musí značnou část jeho prostředků spolykat. Po loňském výstupu na nejvyšší horu světa Mount Everest Bém odmítl dopodrobna vysvětlit financování své cesty.

Cenu celé expedice nejprve odhadoval na 85 tisíc dolarů (asi 1,5 milionu korun). Později své výpočty ještě o několik set tisíc navýšil. Odborníci odhadovali, že Bémova spoluúčast na expedici přesáhla částku 200 tisíc korun.

Důležitým faktem tehdy bylo i to, že do Himálaje primátor odjel v rámci neplaceného volna. Čili dva měsíce nepobíral žádný plat. A navíc bez ohledu na to odváděl sociální a zdravotní pojištění. K tomu se totiž zavázal ve speciální smlouvě, kterou museli schvalovat i pražští radní.

Letos jel Bém na dovolenou již podruhé. Na jaře byl týden na charitativní akci v Nepálu. Teď je pravděpodobně v oblasti jižního pólu.

Náklady na dvoutýdenní návštěvu Antarktidy a výstup na její nejvyšší horu se běžně pohybují kolem čtvrt milionu korun. Bém podle všeho na peníze nehledí, když jde o cestování. „Strašně mi to za to stojí, už je to můj dlouhý dětský klukovský sen,“ odůvodňoval Bém své nákladné koníčky loni v březnu.

Příjmy a výdaje politika Pavla Béma

Plat pražského primátora je v současné době 96 tisíc korun hrubého. Čistý příjem by se měl pohybovat mezi 66 a 67 tisíci korun.

Cesta na Antarktidu a výstup na tamější vrchol Mount Vinson vyjde podle odborníků na 550 tisíc korun. Bémova odhadovaná spoluúčast se pohybuje kolem čtvrt milionu.

Bém připustil, že cena za expedici na Mount Everest byla necelé dva miliony korun. Nesdělil ale, kolik platil on sám.

Josef Hympl, Lidové noviny
  • 90Diskuse
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.