Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Hrdina a jeho básník

Česko

V řadě kapesních knížek redigovaných německýmmediálním historikem Guidem Knoppem vyšel nyní stručný životopis Hitlerova atentátníka Clause von Stauffenberga. Vrcholí samozřejmě podrobným popisem onoho nešťastného 20. července 1944, ale muž, nyní zpopularizovaný hollywoodským filmem Valkýra s Tomem Cruisem, je zajímavým zjevem i svými postoji, jež jsou ovšem s jeho činem pevně spojeny.

Claus hrabě Schenk von Stauffenberg se narodil roku 1907 ve starobylé šlechtické rodině sídlící po staletí ve Švábsku. Clausův otec byl do sesazení v roce 1918 pobočníkem posledního würtenberského krále, asi typický německý šlechtic konzervativního založení. Matka aristokratka původem z rodu rakouského. Clausovi, stejně jako jeho sourozencům, se dostalo výborného vzdělání v nejlepší reakční tradici. Od mládí nepřicházela do úvahy jiná kariéra než vojenská, na niž byl Claus především po povahové stránce skvěle připraven, připustíme-li, že voják nemusí být jen zeleným mozkem. Což tedy Claus skutečně nebyl. Krom toho se skvěle oženil, samozřejmě s aristokratkou Ninou von Lerchenfeld. Paní von Stauffenbergová, se kterou měl pět dětí, přičemž poslední se narodilo po jeho smrti v koncentračním táboře, zemřela před pár lety jako národem ctěná vdova po hrdinovi, kterému se konečně dostalo uznání. Neboť bez ohledu na oprávněnost jeho činu, přece jen šlo o porušení přísahy, byť dané tyranovi. A přísaha, to se v Německu bere vážně.

Co je na Stauffenberovi zajímavé jaksi z kulturních dějin, je jeho vztah k poezii, přesněji řečeno k básníkovi Stefanu Georgeovi, což byla postava pro něj v pravém slova smyslu vůdcovská. Stefan George (1968 –1933) patří k těm literátům, u nichž je možná důležitější než samo dílo to, jak působili a co znamenali oni sami.

George se stylizoval do role titánského vůdce, zasvětitele a učitele, který v rámci své jaksi dějinotvorné úlohy připravuje své žáky na novou duchovní „novou tajnou vlast“, do níž vejdou jen ti nejsilnější, nejodhodlanější, nejvěrnější. Jeho vizí bylo Německo silné, rasově čisté a ušlechtilé, Německo udatných mužů a sličných dívek, kteří se semkli kolem vyhlíženého vůdce, nejlepšího a nejsilnějšího ze všech. Naopak podoba Německa jako kosmopolitního, demokratického (to slovo vůbec považoval za pohanu) státu, ve kterém jde každému jen o vlastní prospěch, se mu upřímně hnusila. Věru, bylo v tom snění o „tajném Německu“ mnoho z toho, s čím přišel nacismus a Hitler. Však také byl Georgem zprvu přivítán, byť ještě nejspíš stačil na pár měsíců poznat svůj omyl: během roku se celý stáhl do soukromí a nakonec odjel do Švýcarska, kde 4. prosince 1933 zemřel.

K nejhorlivějším posluchačům a uctívačům starého Mistra Georga náležel právě Claus – a jeho bratr Berthold, rovněž účastník spiknutí. Byť se za básníka jistě nepovažoval, složil několik básní v georgeovském stylu a představa vykoupeného, silného a bojovného Německa ho motivovala k činu a neopustila do posledních chvil. V provolání, které si připravil pro chvíli po úspěšném atentátu, napsal: „Chceme nový řád, který učiní ze všech Němců nositele státu, zaručí jim právo a spravedlnost, ale pohrdáme lží o rovnosti a ctíme přirozenou hierarchii.“ Stauffenberg nebyl ani trochu demokrat v dnešním slova smyslu a pravděpodobně byl i tím, čemu by se řeklo dnes rasista: při tažení proti Polsku se o Polácích vyjádřil jako o „podřadné sběři“. Nebyl antisemita, ale židovský osud jej pravděpodobně nezajímal. Byl zcela jistě nacionalista každým coulem a reakcionář do morku kostí. Ale zároveň fascinující a sympatický muž, možná „nadčlověk“, jak o něm snil Nietzche a George.

Guido Knopp tvrdí, že jeho slavný výkřik před popravčí četou nezněl „Ať žije svaté Německo“, což je obecně uváděno, ale „Ať žije tajné Německo!“ Tedy Německo z vizí Stefana Georgeho. Jak známo, Německo šlo po válce jinou cestou. Asi k jeho prospěchu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!