Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Hypotéky jsou v USA historicky nejlevnější

Česko

WASHINGTON Hypoteční úroky dosáhly v USA svého historického minima. Přestože je tak nákup nemovitostí levnější než kdy jindy, Američané se do pořizování nového bydlení nehrnou.

Podle údajů hypoteční společnosti Freddie Mac klesla hypoteční úroková sazba na hodnotu 4,69 procenta, což je nejméně od roku 1971, odkdy se tato statistika sleduje. Byl tak překonán dosavadní rekord 4,71 procenta z prosince loňského roku.

Levné hypotéky však k oživení amerického trhu s nemovitostmi, zdá se, nevedou. Dokumentuje to i fakt, že počet žádostí o hypotéku pro domácnosti je dle statistik americké Asociace hypotečních bank nejnižší za posledních třináct let. „Výše úrokových sazeb už nemají žádný vliv na rozhodování zákazníků,“ říká Glenn Kelman, ředitel developerské společnosti Redfin. „Úroky teď spadly na úplné dno a všem to je úplně jedno.“

George Mokrzan, hlavní ekonom Huntinghton National Bank, mu však oponuje: „Celková aktivita na trhu nemovitostí je sice malá, ale nízké hypoteční úroky pomohou k drobnému růstu.“ Státní podpora Ještě v březnu a dubnu tohoto roku to přitom vypadalo, že trh s nemovitostmi se v USA už pomalu vzmáhá. Jak prodeje nemovitostí, tak počet žádostí o hypotéku významně vzrostly. Veškerý rozruch způsobila státní podpora na koupi domu ve výši až 8000 dolarů. Pro její získání bylo ale nutné podepsat smlouvu o koupi do konce měsíce dubna a většina lidí, již uvažovali o nákupu domu, tak uskutečnila své plány do tohoto data.

V květnu tedy logicky následoval poměrně strmý pokles – prodeje domů se propadly o 2,2 procenta, žádosti o hypotéku dokonce o propastných 39 procent.

Ač se odborníci rozcházejí v prognózách budoucího vývoje, poměrně jasno mají v důvodech, které zapříčinily současnou neochotu Američanů pustit se do nákupu nového bydlení.

Viníky jsou prý vysoká nezaměstnanost a obrovské množství domů zabavených pro nesplácení hypoték (letos to má být zhruba 1,9 milionu, loni byly zabaveny 2 miliony domů), což jsou čísla, která mnoho lidí od pořízení hypotéky na bydlení odrazují.

Autor:

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...