Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Inflace - máme se na co těšit

Česko

Podle předběžných lednových odhadů Evropského statistického úřadu Eurostat vzrostla míra harmonizované inflace v eurozóně na 2,4 procenta.

V Čechách jsme na tom s inflací ještě lépe, můžeme se pochlubit hodnotou 1,7 procenta. Ale zdá se, že tato idylka velmi rychle skončí a inflační spirála se začne roztáčet s výrazně větší intenzitou.

Začínají se nám kumulovat politická rozhodnutí, geopolitické změny a přírodní „nepříjemnosti“, které mají a budou mít výrazný vliv na inflaci. Nejčernější, ale reálný scénář? Letošní inflace přes 10 procent.

Není to tak dlouho, kdy čelní představitelé ECB hovořili o „kontrolovaném“ růstu inflace na úroveň mezi třemi až čtyřmi procenty. Není se čemu divit, obrovský objem dluhů, které vlády evropského a severoamerického kontinentu v souvislosti s pokusem zvládnout ekonomickou krizi vytvořily, nebude možné splatit jinak než jejich postupným rozpouštěním v inflaci. K tomu se přidal záměr našich politiků vyřešit výpadek příjmu z důchodového pojištění způsobený aktivitou, kterou nazvali důchodová reforma, přeřazením většiny zboží a služeb do vyšší sazby DPH. A do třetice, nepokoje na širším Blízkém východě s jejich ropným bohatstvím a omezením exportu této pro západní svět drahocenné suroviny. Proti těmto faktorům je neúroda obilí jenom dalším střípkem do mozaiky.

Namíchaný koktejl se nepříjemně dotkne našeho běžného života a našich peněženek. Bude dráž a můžeme jenom hádat o kolik, ropa ve spolupráci s DPH se postará o dvojí skokové navýšení všech cen. Netroufám si odhadovat o kolik, barel ropy Brent se nyní obchoduje nad 110 dolarů, ještě v prosinci loňského roku se cena pohybovala lehce nad 85 dolary, tedy třicetiprocentní nárůst ceny! A kde se to zastaví, nikdo netuší. Na druhou stranu, v tom, o kolik se zvedne DPH, máme jasno, ale jak zvýšené daně promítnou výrobci a obchodníci do svých marží, je jeden velký otazník. Z pohledu běžné spotřeby nezbývá než si prostě zvyknout, v lednu dosažená průměrná cena benzinu Natural 95 33,47 koruny za litr byla nejvyšší ve své historii, ale jistě se můžeme těšit na další maxima. Bohužel, lepší rada neexistuje, zvykejme si. Na co bychom neměli rezignovat, ale naopak by nás to mělo vybičovat ke zvýšené aktivitě, je ochrana majetku proti růstu inflace. Tedy pokud vám záleží na tom, co jste vydělali a odložili na pozdější spotřebu, třeba na důchod, když se o něm tak horlivě diskutuje. V této podobě nemůže brát inflaci nikdo na lehkou váhu, 12 procent v prvním roce a další čtyři procenta po dobu čtyř let vás připraví o čtvrtinu vašeho majetku, ze 100 000 korun je 75 000, z 500 000 korun zůstane 400 000.

Držet minimální hotovost, opustit bezpečné přístavy termínovaných vkladů a peněžních instrumentů, ani dluhopisy západních států a dluhopisy s pevným úročením nebudou tím, z čeho budete mít vy a vaše peníze radost. Řešením budou dluhopisy s pohyblivým úročením a investice, které jsou proti inflaci imunní, tedy nákup akcií a komodit. Otazníkem jsou drahé kovy, zlato je poměrně vysoko, i když někteří analytici vidí cílovou cenu ještě výše. Ale kdo vsadí na ostatní (technické) kovy, jako jsou stříbro nebo platina, neprohloupí. Na nemovitosti bych zatím nesázel. Je jedno, zda zvolíte přímé investice nebo některou formu kolektivního investování, například podílové listy, důležitější než směr, kterým se vydáte, bude konkrétní nástroj.

***

Bude dráž a lze jen hádat o kolik. Ropa a DPH se postarají o dvojí skokové navýšení cen.

O autorovi| RADEK MANN, analytik AWD ČR

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!