Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Insolvenční správci chtějí přidat

Česko

Plán ministerstva na zvýšení kvality insolvenčních správců nevychází. Správci jsou totiž zahlceni administrativou. Aby si mohli najmout pomocníky, žádají vyšší odměny.

PRAHA Počet insolvenčních návrhů letos raketově roste a podobný nárůst se očekává i v roce příštím. Většinou však jde o malé případy s minimální odměnou pro správce. Ti proto chystají návrh změny „své“ vyhlášky.

Od letošního ledna může roli insolvenčního správce plnit jen ten, kdo složil příslušnou zkoušku. Podle ministerstva spravedlnosti zatím tuto zkoušku úspěšně složilo 358 lidí. „Zatím je v seznamu insolvenčních správců zapsáno 303 insolvenčních správců, z toho 274 fyzických osob a 29 veřejných obchodních společností,“ řekla Tereza Palečková, mluvčí ministerstva spravedlnosti.

Ještě v loňském roce přitom bylo v seznamu správců zapsáno na 3700 lidí. Snížením tohoto počtu zhruba na desetinu chtělo ministerstvo zajistit, aby tuto činnost vykonávali jen kvalifikovaní správci, kteří nebudou muset vykonávat další, doplňkové služby. Plán vytvořit skupinu specialistů však ministerstvu vychází jen napůl.

„Toto byla snaha umožnit kvalitním insolvenčním správcům se lépe uživit. Snížení počtu správců na desetinu situaci zlepšilo, ale změna se zasekla na půli cesty,“ řekl Jiří Krejčařík, viceprezident Komory specialistů pro krizové řízení a insolvenci.

Podle Krejčaříka totiž insolvenční správce v současnosti nemá možnost najmout si pomocné síly na administrativu. „Sedmdesát až osmdesát procent případů jsou totiž malé konkurzy, ve kterých je málo majetku a málo peněz,“ vysvětlil viceprezident komory, která zastupuje zhruba 20 až 30 procent insolvenčních správců.

S tím souhlasí i Helena Horová, členka rady expertů Asociace insolvenčních správců. „Není možné, aby se zachovala kvalita, když nemáte adekvátní odměňování,“ řekla Horová. Jako příklad uvedla nejmenovaného kolegu, který v letošním roce řešil devět oddlužení a jeden malý konkurz. Jeho odměna přitom činila devět tisíc měsíčně.

Komora se proto chystá v polovině příštího roku navrhnout změnu vyhlášky, která by odměny pro správce zvýšila. „Zkusíme navrhnout ministerstvu spravedlnosti a popřípadě i ministerstvu financí takovou změnu, která by správcům uvolnila ruce na kvalifikovanou činnost a zároveň jim umožnila najmout si pracovníky na podpůrnou činnost,“ řekl Krejčařík.

Podle Horové by však lepší cestou bylo zapojit do systému odměňování i věřitele. „Většina společností, které jdou do insolvence, jsou bez majetku a zvýšením odměny by se jen zatěžoval státní rozpočet, což pro Česko není nejvhodnějším řešením,“ řekla Horová.

Podle ní by tak každý věřitel měl platit poplatek za přihlášku, tak jako se platí poplatek u soudu. „I věřitelé se musí zapojit. Je i v jejich zájmu, aby správci byli na výši,“ řekla.

Graf

INSOLVENČNÍ NÁVRHY V ČESKU

Počet podaných insolvenčních návrhů

v jednotlivých měsících

Celkem bylo v Česku od začátku roku 2008 podáno

27 591 návrhů

na zahájení insolvenčního řízení

13 084 na firmy

14 507 na fyzické osoby

Firmy

I / 2008

106

I / 2009

296

I / 2010

348

X / 2010

472

Spotřebitelé

I / 2008

167

I / 2009

145

I / 2010

471

X / 2010

1018

Zdroj: Creditreform

Autor: