Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Internetová bitva o Guttenberga

Česko

„Opisovací“ aféra německého ministra obrany nabírá na síle. Na internetu se šikují jeho příznivci i odpůrci.

BERLÍN/PRAHA Když Karl-Theodor zu Guttenberg dával dohromady svou doktorskou práci, asi netušil, kolik bude mít jednou čtenářů. Takto lehce ironicky web týdeníku Der Spiegel okomentoval nejnovější vývoj kolem disertace, na níž ulpělo obvinění, že je z velké části opsaná.

Aféra již několikátý den hýbe Německem. Zatím to rozhodně nevypadá, že by se měla uklidnit. Spíše naopak. Na internetu stále přibývá lidí, kteří dohledávají další nesrovnalosti v textu, za který Guttenberg v roce 2007 obdržel na univerzitě v Bayreuthu doktorský titul.

Do soboty anonymní nadšenci nalezli 247 míst, které prý byly okopírovány. Podle Spiegelu se problém – tedy převzetí částí cizích děl a nedostatečné opoznámkování – týká více než 60 procent textu. Celková bilance by měla být zveřejněna dnes. Týdeník navíc zjistil, že pro svou práci Guttenberg použil i dílo takzvané vědecké služby Spolkového sněmu, což je oddělení, které poslancům připravuje různé podklady. Ulrich Tammler, jeden z úředníků, vypracoval v roce 2004 pro ještě jen poslance Guttenberga, zastupujícího křesťanskou CSU, desetistránkovou práci týkající se náboženské problematiky v americké ústavě.

Guttenberg později prý dílo jen s drobnými změnami zapojil do své disertace, přestože poslanci vědeckou službu mohou využívat jen pro činnost v rámci svého mandátu. Ulricha Tammlera Guttenberg v doktorském spisu nezmínil, na jeho dílo nicméně alespoň odkázal na straně 391.

Nejnovější podezření pochopitelně nenechala ležet ladem opozice. „Veřejnost má právo se dozvědět, zda byla vědecká služba použitá pro soukromé účely a zda Guttenberg svou disertaci napsal na náklady daňových poplatníků,“ uvedl zástupce sociálních demokratů (SPD) Thomas Oppermann.

Guttenberg se nyní jistě nachází v politické defenzivě. V pátek před vybranými novináři tento mistr komunikace s veřejností poprvé přiznal jistá pochybení. A sice že neuvedl všechny práce, z nichž citoval. Zároveň se omlouval těm, kteří by se cítili jeho konáním poškození. „Nikdy jsem však vědomě nepodváděl,“ tvrdil nicméně. Svého ministerského úřadu se Guttenberg vzdát nechce.

Guttenbergovi nyní zatím kryje záda kancléřka a křesťanská demokratka (CDU) Angela Merkelová. „Co bylo nutné, řekl,“ podotkla s tím, že za Guttenbergem stojí i jako za osobností. Otázkou ale je, jak velkou trpělivost bude Merkelová s Guttenbergem mít.

Guttenbergovi alespoň trochu na náladě může přidat to, že na sociálních sítích Facebook a Twitter se svolávají lidé, kteří mu vyjadřují podporu. Na Facebooku se ke skupině brojící proti „honu“ na Guttenberga připojilo několik desítek tisíc lidí.

Na tahu je univerzita Jakým směrem se nakonec celá aféra vyvine, je v tuto chvíli otevřené. Na tahu je univerzita v Bayreuthu, která ministra vyzvala, aby do dvou týdnů zaujal k obvinění stanovisko. Potom by univerzitní komise mohla rozhodnout, zda si Guttenberg může titul ponechat. A právě tento verdikt jistě velmi významně ovlivní i ministrovu politickou budoucnost.

Je to švindlíř?

* Podle průzkumu pro list Bild am Sonntag 57 procent Němců nepovažuje Guttenberga za švindlíře. Jako podvodníka ho naopak vidí 28 procent obyvatel země, 52 procent ale má jeho důvěryhodnost za poškozenou.

Autor:

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...