Pondělí 13. května 2024, svátek má Servác
130 let

Lidovky.cz

iPhone mánie

Česko

Místo růžence dnes miliony lidí mačkají v ruce iPhone. Tahle destička jim zprostředkuje téměř boží výběr všeho. Běda, když o něj přijdete

Frédéric se u nás ani neohřál. A to k nám přijel ze své rodné Belgie, protože má volno. Je zvukař a s prací to není valné. Musíme přečkat krizi, kývali jsme hlavou a strouhali si parmazán na těstoviny. Fred mezitím zíral do svého iPhonu. Zrovna dostal mail, že jeho kšeft na příští dva měsíce padl. Přemýšlel nahlas. Co kdybych někam jel? Vždyť jsi právě přijel, Frede. Co Jihoafrická republika? Bříško jeho ukazováku začalo lítat po displeji. Obrátil na nás tabulku iPhonu s obrovským sluncem, je tam prý teplo a krásně. Letenka z Prahy do Johannesburgu je za dvanáct tisíc s Iberií. Koupil ji, našel si na internetu bydlení a napsal známému. Před našimi zkoprnělými zraky Fred během zhruba pěti minut rozhodl o svém dalším měsíci, příští týden odlétá, nějaká práce tam prý je.

Než jsme dojedli, Fred nám přehrál jakousi výpověď z dokumentu, který chystá. Cvrnkal do displeje a my si prohlíželi na fotkách jeho nový byt. Když mluvil o nějaké restauraci, nalistoval v iPhonu její jídelní lístek. Stačilo chvíli nevědět jakékoli jméno, kapelu, herce, Fred okamžitě se zářícíma očima vyhledal veškeré detaily, a skladbu ještě přehrál. Hudbu už prý kupuje výhradně na iTunes, takže svou sbírku nepočítá na cédéčka, ale na giga. Má jich osm. Se svou destičkou iPhone vypadá Fred jako Buzz Rakeťák. Prorůst svou identitu aplikacemi zázraku zvaného iPhone nechaly za poslední dva roky miliony lidí.

Z vynálezu společnosti Apple se stal dálkový ovladač k životu. Na iPhone lze přijímat výpisy z banky, zprávy od zubaře, nakupovat tu, odemykat a zamykat dům, ovládat v něm vytápění, sledovat zprávy, hrát se zbytkem světa on-line poker a tisíce dalších her, fotografovat, nahrávat. Ano, a také telefonovat. Z nudných až otravných životních úkonů se stala hra. Tenhle telefon ještě nekřeše jiskry (i když uvidíme), ale jako GPS funguje bezchybně. Z vás je malá modrá tečka, která se pohybuje velkým barevným světem. A až budete umírat s aplikací Bible Reader na rtech, může se to přes iPhone dozvědět váš lékař. Vývojáři AirStrip Technologies vytvořili program, který přenáší z iPhonu váš pulz, dech, tlak a další údaje. Také se dozví o hladině cukru ve vaší krvi – těžko říci jak.

Stevemu Jobsovi se partička těch, kteří jsou Jablku oddaní, vyplatila. Tihle lidé trvali na počítači od Applu, ačkoliv microsoftová PC měla k dispozici mnohem více programů. S iPhonem nastal nový věk. Ostatní výrobci také přišli s elegantními věcičkami na stejném principu – Android, Palm Pre, Nokia, ale hardware už dávno nehraje roli. Aplikací mají totiž jen od stovky do tisíce, což dnešního člověka s infantilní duší těžko uspokojí.

Normální dospělí na mnoha místech vyspělého světa se vracejí do let zálesáckého vzrušení a s lahví vody v ruce a starou verzí iPhonu raději čekají ve frontě, aby si po hodinách mohli koupit jeho upgradovanou verzi. Dnes se jim nabízí více než sto tisíc aplikací, jak si svého miláčka ještě víc vyšperkovat. Fotografovat, hrát si, twittovat a kontrolovat zdi svého Facebooku. Na obrovské světové virtuální síti hledáme ujištění, že nás tam má někdo rád. Ztráta iPhonu je podle Freda horší než kudla v zádech. Navíc obsahuje všechna hesla a spojení z něj vedou na váš počítač, Facebook a banku, takže je trochu o nervy, jak se zabezpečit proti totálnímu vymazání konta a zveřejnění soukromí.

Fred hladil displej své identity a prozradil, že začal kvůli Applu jablka i jíst. A pak mého přítele rozbolela hlava a spolu s Fredem začali seriózně pátrat, zda na to není nějaká aplikace.

O autorovi| nora grundová, autorka je redaktorkou Pátku

Autor: