Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Irácké vládní jednotky dobyly šest čtvrtí na východě Mosulu. IS odpovídá masakry

Svět

  10:21aktualizováno  13:42
BAGDÁD - Irácké vládní jednotky dobyly šest čtvrtí na východě města Mosul, který se od poloviny října snaží dostat zpět z rukou ozbrojenců z teroristické organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na iráckou armádu. OSN zároveň informovala o zločinech, které v oblasti páchají stahující se radikálové.

Irácké jednotky na předměstí Mosulu. foto: Reuters

Mluvčí Úřadu OSN pro lidská práva podle agentury Reuters uvedla, že IS při svém stahování v okolí Mosulu zabil přes 200 lidí. Zavražděno bylo údajně 180 bývalých vládních zaměstnanců a také 50 příslušníků IS, kteří sběhli.

Kurdové: Krutý šéf džihádistů Bagdádí je pořád v Mosulu. Jeho smrt by IS položila

Podle mluvčí také IS v oblasti nuceně rekrutoval mladé chlapce jako pravděpodobné dětské vojáky. Ve městě Tal Afar zase prý zadržuje přibližně 400 kurdských, jezídských a šíitských žen. Na stejné místo zároveň přesunul až 1600 lidí, patrně jako lidské štíty chránící před leteckými údery.

Irácké vládní jednotky zahájily intenzivní operaci vůči IS v severoiráckém Mosulu v pátek časně ráno poté, co ve čtvrtek vůdce IS abú Bakr Bagdádí vyzval tamní obyvatele k totální válce proti „nepřátelům Boha“. Bagdádí, který se podle kurdských zdrojů skrývá stále v Mosulu, stojí v čele radikální sunnitské organizaci IS, která v červnu 2014 vyhlásila chalífát (vládu hlavy muslimské obce) na ovládaných územích v Iráku a Sýrii.

Kurdské jednotky se přibližují k Mosulu.
Iráčtí vojáci drží pozice jižně od Mosulu.

Důstojník protiteroristické jednotky v pátek podle agentury Reuters uvedl, že cílem nynější velké operace je dostat se k řece Tigris, která rozděluje město Mosul. Podle irácké armády zavlála v pátek vlajka nad šesti východomosulskými čtvrtěmi. Hnutí IS podle vládního prohlášení utrpělo těžké ztráty.

Ofenziva u Mosulu začala 17. října a je největší iráckou vojenskou operací od invaze vedené Američany v roce 2003. Podílí se na ní přes 25 tisíc iráckých vojáků, policistů, členů kurdských sil, sunnitských kmenových bojovníků a příslušníků šíitských milic. Ze vzduchu je podporují letouny mezinárodní koalice v čele se Spojenými státy.

Tento týden údajně vstoupily první jednotky přímo do města, které obsadili radikálové z IS v roce 2014. V další fázi čeká armádu postup jednotlivými ulicemi, kde je nejspíš nastraženo množství výbušnin. Snahou iráckých jednotek je také vyhnout se obětem z řad civilistů, kterých ve městě stále žije přes milion.

Autor: