Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Írán propouští americké vězně. Na svobodu vyšel i nejdéle vězněný novinář

USA

  13:49aktualizováno  16:46
TEHERÁN/WASHINGTON - Mezi Íránem a Spojenými státy se hýbou ledy. Poté, co bylo oznámeno zrušení protiíránských sankcí, z íránského vězení vyšel novinář Jason Rezaian píšící pro deník The Washington Post. Stalo se tak po roce a půl, kdy novinář čelil často nelidským podmínkám. Rezaian se tímto stal nejdéle vězněným americkým novinářem na íránském území.

Jason Rezaian. foto: Twitter

Amerického novináře vězní v Íránu už 500 dní. O Vánocích ho mohla navštívit rodina

Ten den devětatřicetiletý novinář Jason Rezaian asi stěží vymaže z paměti. Psal se 22. červenec 2014, když do jeho teheránské rezidence vtrhli policisté. Sebrali jej, jeho ženu Yeganu Salehiovou a další dva přátele, rovněž americko-íránský pár. Všichni putovali do vězení. Zatímco ale jeho přátele úřady brzy propustily, jeho žena, rovněž novinářka, a Rezaian museli za mřížemi zůstat. Amerického novináře držícího rovněž íránské občanství umístili do nechvalně proslulého vězení Evin, uvedl server The Washington Post.

Dlouhou dobu ani nevěděl, z jakého důvodu je vlastně zadržován. Ve vězení začal trpět chronickou oční infekcí, byl podrobován vyčerpávajícím výslechům, měsíce musel spát na podlaze. Šéfredaktor deníku The Washington Post Martin Baron uvedl, že Rezaianovi byla odmítnuta lékařská pomoc. Podle jeho slov strávil novinář mnoho měsíců v izolaci.

Obvinění ze špionáže a z šíření propagandy

Írán je pověstný svou podezřívavostí k zahraničním novinářům a zvláště lidem s dvojím občanstvím. Zatímco Rezaianova žena - Íránka - byla na podzim roku 2014 propuštěna na kauci, jeho případ se tímto směrem nevyvíjel. V květnu loňského roku pak začal soudní proces.

Spojené státy i EU ruší sankce proti Íránu. Země tak může opět vyvážet ropu a plyn do Evropy

Před soudem Rezaian čelil obvinění ze shromažďování informací o vnitřních a zahraničních záležitostech, ze špionáže a z šíření propagandy proti Islámské republice, informoval The Guardian. Kritici oponují, že jen vykonával svou žurnalistickou práci. Na jeho propuštění apelovala Rezaianova rodina i Bílý dům. Baron rovněž kritizoval jednání íránských úřadů, které Rezaianovu advokátku spravily o začátku procesu jen týden předem. Obhájce si ostatně ani nemohl vybrat sám, byl mu přidělen soudem. Celé líčení bylo navíc uzavřeno pro veřejnost, přístup do soudní síně dokonce neměla ani reportérova matka nebo manželka.

16. ledna 2016 ale společně s uvolněním protiíránských sankcí přišel obrat a Rezaian po roce a půl vyšel z vězení. „Nemůžeme být šťastnější,“ komentoval jeho propuštění vydavatel Frederick Ryan.

Dohoda o výměně vězňů

USA oznámily sankce vůči Íránu za balistický program

Americké ministerstvo financí v neděli oznámilo nové sankce vůči 11 íránským společnostem nebo jednotlivcům zapojených podle USA do íránského balistického programu. Sankce jsou odpovědí na říjnový test íránské balistické rakety schopné nést jadernou hlavici a odloženy byly v prosinci právě kvůli vyjednávání o výměně vězňů.

Zdroj: ČTK

Propuštění Rezaiana bylo součástí dohody o výměně vězňů mezi americkou a íránskou stranou. Rezaian tak patřil k dalším třem Američanům s dvojím občanstvím, které Írán propustil na svobodu. Američané oproti tomu pustili z vězení 7 Íránců, z nichž šest mělo rovněž americké i íránské občanství. U dalších 14 Íránců pak zrušili žádost o vydání. Výměna je mnohými odborníky považována za diplomatický triumf. Přichází navíc v okamžiku, kdy se Spojené státy a Evropská unie rozhodly odvolat sankce, které byly v minulosti na islámskou republiku uvaleny.

Ačkoliv byl Rezaian souzen jako íránský občan, americká strana jej kvůli délce osmnácti měsíců strávených ve vězení považuje za nejdéle vězněného amerického novináře na íránském území.

Podle organizace Reportéři bez hranic přesto zůstává v íránských věznicích asi 38 novinářů, což činí z Íránu jednoho z největších věznitelů novinářů na světě.

Autor: