Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Íránci pořádají rozvodové večírky. Satanské, hrozí se duchovní

Svět

  19:00
TEHERÁN - Rodiny v Íránu byly zvyklé utrácet tisíce za svatební hostiny. V poslední době se ale rodinné sešlosti často týkají právě opačné situace - slaví se úspěšný rozchod partnerů. Konzervativní duchovní rozvodové večírky kritizují jako „satanské“.

Rozvodů v Íránu přibývá, končí jím každé páté manželství (ilustrační snímek). foto: Shutterstock

Rozvodů v islámské republice přibývá, končí jimi nyní pětina manželství. Jen v prvních dvou měsících současného íránského kalendářního roku, tedy od konce března do konce května, úřady zaregistrovaly 21 000 rozluk manželství. Ministr spravedlnosti Mostafá Púr Mohammad, který je duchovní, prohlásil, že 14 milionů rozvodů není pro islámský systém dobrou vizitkou.

Íránská společnost se mění

Podobně jako jinde i v Íránu patří k příčinám rozvodovosti ekonomické problémy, nevěra, násilí, narkomanie. Kromě toho jde ale také o hlubší společenské změny. „Íránci jsou stále samostatnější, zejména ženy. Dosahují vyššího vzdělání a finanční nezávislosti. Kdysi se žena vdala a musela se přizpůsobit. Dnes není tabu, když se rozvede, jestliže není šťastná,“ říká sociolog Hamíd Rezá Džalajpúr, který působí na univerzitě v Teheránu.

ČTĚTE TAKÉ:

Jednačtyřicetiletá absolventka chemie a mluvčí jedné z teheránských továren se rozvedla s manželem kvůli jeho narkomanii. Úřadování kolem rozchodu trvalo čtyři roky. „Nemají rádi, když o rozvod žádá žena. Od té doby, co jsem se rozvedla, žiju jako v nebi,“ cituje agentura Reuters ženu, která nechtěla být jmenována. Když byla vdaná, radila jí jedna z tet, aby nemyla nádobí v určitou hodinu, jelikož z toho jejího manžela bolí hlava.

„Řekla jsem, že mě to nezajímá, že se může zvednout a jít to nádobí umýt sám,“ tvrdí šťastně rozvedená. Na rozvodové večírky prý nechodí, ale sama po ukončení rozvodu pozvala na oslavu několik přátel.

Zlaté mince za konec manželství

Ve většině případů se při rozvodovém řízení musejí manželé dohodnout. Jestliže se muž rozchodu brání, musí žena prokázat důvody, které ji k rozvodu vedou. Může také trvat na vyplacení věna, pokud je manžel nezaplatil při sňatku. Platí se většinou ve zlatých mincích a v poslední době se výše věna vyšplhala opravdu vysoko. Pokud muž není schopen zaplatit, může mu to žena odpustit v rámci rozvodové dohody. Muž ale může také skončit ve vězení jako dlužník.

PSALI JSME:

Z rozvodu se v Íránu v posledních letech stal výnosný podnik a zřejmě se to nezmění, protože počet vzdělaných žen dále roste. Šedesát procent studentů, kteří se letos zapsali na univerzity, byly ženy. Jakmile dostudují, nebude jejich hlavním zájmem provdat se, ale najít si práci. A pokud se vdají, budou schopny se o sebe finančně postarat, jestliže zjistí, že se manželství nevydařilo.

„Nemluvíme tady o elitě ani o střední třídě. Rozvody se netýkají jenom těch nejvyšších společenských vrstev, které se zhlédly v západním způsobu života. Společnost se mění zevnitř. Role žen se vyrovnává s ohledem na jejich schopnosti a zkušenosti. Jinak by se nedal ten rostoucí počet rozvodů vysvětlit,“ říká sociolog a odborník na íránskou problematiku z Princetonské univerzity Kevan Harris.

Znepokojená vláda

Trend znepokojuje vládu, protože kromě vysoké rozvodovosti se Írán potýká s nízkou porodností. Zatím neprošla navrhovaná opatření, mezi něž patřilo vyčlenit miliardy na příspěvky, aby mladí lidé mohli snáze uzavírat manželství. A nelíbí se ani návrh ustavit zvláštní ministerstvo pro sňatky a rozvody, jelikož podle kritiků tím jenom nabobtná byrokratický aparát, ale na problému se nic nezmění. Ať už vláda učiní cokoli, s rostoucí shovívavostí vůči rozvodům zřejmě nic nenadělá.

Autoři: ,