Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Irové ve volbách účtovali s vládou

Česko

V Irsku se konalo hlasování do parlamentu. Čekalo se, že letitá vládní strana Fianna Fáil bude drtivě poražena

DUBLIN/PRAHA „Už nikdy nebudu Fianna Fáil volit. Je neodpustitelné, co udělali,“ postěžoval si 37letý kuchař Karl Moore, kterého britský list The Daily Telegraph zastihl ve městě Dundalk. „Cítím se ztrapněný tím, jak nás vláda stáhla ke dnu,“ dodal.

Moorova slova výstižně charakterizují náladu, v jaké se v současnosti nachází velká část Irů. Pro letitou vládní stranu Fianna Fáil to před parlamentními volbami, které se v ostrovní zemi konaly včera, nevěštilo nic dobrého. V Irsku se hlasovalo až do večera, přesto vše již s předstihem ukazovalo na to, že Fianna Fáil bude drtivě poražena. Za prakticky jistého vítěze voleb analytici označovali uskupení Fine Gael.

Co za tím vězí? Z hlediska svého směřování se tyto mírně pravicové strany příliš neliší, byť Fine Gael je možná trochu dál od středu. Fianna Fáil ale doplácí právě na současnou mizernou náladu v Irsku. Obyvatelé ostrovního státu jsou na svou vládu rozzlobení kvůli podmínkám a dopadům nedávné pomoci ve výši 85 miliard eur, kterou zemi poskytla Evropská unie a Mezinárodní měnový fond (MMF). Před několika lety v Irsku splaskla bublina na realitním trhu a tamním bankám zůstaly ohromné dluhy. Vláda se za ně zaručila a jejich splácením se strmě zvýšil rozpočtový deficit. Když se loni na podzim zdálo, že Irsko nebude moci závazky dodržet, vyjednal kabinet, který až donedávna s Fianna Fáil tvořili Zelení, již zmíněnou pomoc.

450 tisíc lidí bez práce Součástí dohody však byla i úsporná opatření, která jen prohloubila pocit rozhořčení z již tehdy existujících škrtů. V Irsku tak převládl názor, že podmínky jsou pro zemi nevýhodné a že pomoc posloužila spíše německým a francouzským investorům, kteří tak chránili své peníze v irských bankách. Fine Gael i její pravděpodobný koaliční partner Labouristická strana nyní chtějí mimo jiné jednat o snížení úrokové míry půjček, která je nyní 5,8 procenta a Irové ji považují za příliš vysokou. Obecně lze přitom říci, že Irové budou účet za půjčku platit ještě roky. A to v situaci, kdy se nezaměstnanost drží nad 13 procenty, což znamená, že 450 tisíc lidí je bez práce.

Poznámku k tématu čtěte na straně 10

***

Budoucí premiér?

* Před volbami byla za prakticky jistého vítěze hlasování považována středopravá Fine Gael. Jejím šéfem je 59letý Enda Kenny, který se proto zřejmě stane příštím irským premiérem. * Kenny je zkušený politický harcovník. Přesto zůstává velký otazník nad tím, zda se mu podaří vyjednat změny v podmínkách pomoci od EU a MMF. Obě instituce již daly najevo, že jsou proti.

Autor: