Pondělí 13. května 2024, svátek má Servác
130 let

Lidovky.cz

IS ukázal novou zbraň: bombardovací drony. Zabíjí s nimi u Mosulu

Svět

  19:30
MOSUL/PRAHA - Islámský stát po několikaměsíčních spekulacích potvrdil, že k boji používá drony. Jde zřejmě o komerční výrobky upravené k vypouštění bomb, ukázalo propagandistické video IS. Už v polovině října minulého roku se objevily zprávy, že džihádisté útočí drony i na západní jednotky.

Dron, který používá Islámský stát k bombardování. foto: Twitter Rity Katzové

Podle specialistky na terorismus Rity Katzové ze SITE Intelligence Group ukazují videa zveřejněná IS bombardování pozemního cíle a v dalším videu i vypouštění dronu z ruky maskovaným džihádistou. Dron má rozpětí křídel zhruba 1,8 metru. Katzová míní, že použití UAV (Unmanned Aerial Vehicle - bezpilotního letadla) může být doplněním taktiky sebevražedných útoků, které však dokáží vyvolat větší výbuch než bomba z dronu.

Na videu zveřejněném v úterý je také vidět, že IS používá k sebevražedným útokům i chlapce, kteří nevypadají na více než 14 let.

Útok na francouzské protiteroristické jednotky

O tom, že IS používá drony i k boji, se spekuluje už zhruba půl roku. 2. října v severním Iráku došlo u města Irbil k útoku dronu, který zabil dva bojovníky kurdských Pešmergů a zranil dva příslušníky francouzských elitních protiteroristických jednotek. Jeden z francouzských „speciálů“ podle deníku Le Monde bojoval v nemocnici o život.

Šlo tehdy zřejmě o první smrtící útok podobného typu. Teroristé IS použili k zásahu proti západním jednotkám dron, který jinak běžně používají západní státy v boji s džihádisty.

Bezpilotní zařízení Global Hawk, které patří k největším dronům na světě.
Pokročilý typ bezpilotního letounu Predator.

V posledních týdnech IS nasadil drony v boji o město Mosul. Americké velitelství minulý týden v prohlášení uvedlo, že za „poslední dva měsíce koaliční síly pozorovaly nejméně jeden dron operující každý den kolem Mosulu. Koalice zasáhla mnoho cílů, o kterých se domníváme, že to byla bezpilotní letadla.“

Drony navádí i sebevražedné útočníky

Islámský stát také drony masivně používá k natáčení svých propagandistických videí. Využívá je ale kromě bombardování i k dalším bojovým operacím. „Navádí jimi sebevražedné útočníky či auta naložená výbušninami. Používá je i k průzkumu našich jednotek,“ řekl serveru Al Jazeera generál iráckých protiteroristických jednotek Abdul Wahab al-Saadi.

„Novou taktikou jsou ozbrojené drony. Ať už ty, které vypouští bomby, nebo ty, ke kterým je bomba připevněna a při explozi dojde i ke zničení dronu,“ vysvětlil al-Saadi.

Kromě upravených komerčních dronů v ceně několika stovek dolarů viděli členové koalice proti IS i „podomácku“ vyrobené prostředky džihádistů. Některé britské zdroje hovoří o tom, že Islámský stát měl loni v Ramádí „dílnu“, kde vyvíjel ozbrojené UAV.

Američané začali drony využívat hlavně po 11. září 2001 v jejich válce s terorismem. CIA i letectvo pomocí velkých ozbrojených vrtulových či proudových dronů (Reaper, Predator či Avenger) už zneškodnili velké množství teroristů, včetně mnoha lídrů IS a al-Kájdy.

Dromn Predator.

Útok z 2. října ukázal, že západní speciální jednotky čelí novému typu ohrožení. Některé americké jednotky už byly spatřeny se speciálními protidronovými puškami.

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...