Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Island, psice, kejklíři a divadlo

Česko

JAN BURIAN, písničkář Mrtvému nože netřeba.

Islandské pověsti a pohádky (Argo) V této knize se třeba dozvíte, odkud pocházejí elfové (Adam s Evou nespal sto let a v té době se to stalo...), ale i spoustu jiných pro současný život naprosto nepostradatelných informací o duších, trollech, poslech pomsty a sedmdesátiletých dětech. Knížka není z rodu těch, které s islandskou kulturou jen koketují a vezou se na jakési módní vlně, je podepřena hlubokou erudicí překladatelky a nadchne humorem a pestrostí.

PETR FIALA, kapelník skupiny Mňága & Žďorp Mariusz Szczygiel: Gottland (Dokořán) Překvapilo mě, že vůbec nějakému cizinci stálo za to, hrabat se v tom našem českém chlívku. Ale děkuji! Přes drobné, většinou nepodstatné a roztomilé nepřesnosti přesné až až. Tohle že jsme (byli) my?! No potěškoště!

JOSEF RAUVOLF, redaktor týdeníku Instinkt Hunter S. Thompson: Kingdom of Fear (Penguin Books) Netradičně pojatá autobiografie. Přiznávám, že dlouho jsem se tak nejen nepobavil, ale také nezakusil onen pocit, kdy si člověk říká: K ďasu, ten to ale napsal, sedí mu to jako... Zvláště autorovy komentáře k domácí politice a vládě, bohužel až příliš prorocké, stojí za přečtení. Za pár měsíců to budou čtyři roky, co si prohnal kulku hlavou, říct toho jeho kniha má ale stále dost a dost.

MIROSLAV BALAŠTÍK, šéfredaktor literárního měsíčníku Host Hana Fousková: Psice (Dybbuk) Nad básněmi Hany Fouskové většinou jenom žasnu. Kolik je tu na první pohled lyrického haraburdí, naivních veršů, tradičně poetických vizí i odposlouchaných rýmů! A pak se jakoby z ničeho nic objeví spojení, obraz či jen slovo, které celou básní zatřese jako krasohledem a člověk je najednou zcela uhranut smělostí a nečekanou vrstevnatostí těchto veršů.

JAN NEJEDLÝ, literární publicista Ivo Fencl: Američan zemře v Brdech (Nava) Už podruhé Ivo Fencl ozvláštnil tuctovou edici kriminálních příběhů. Tentokrát mimo jiné vynikající povídkou Hvízdající chatrč, hororovou studií o strachu, kde se dotýká jisté prapůvodní hrůzy dřímající v hlubinách podvědomí.

MICHAL JAREŠ, literární historik László Darvasi: Legenda o kejklířích se slzami (Dauphin) Téměř pět set stran tohoto románu se čte až s extatickým vytržením: svorníkem je příběh pěti komediantů, kteří křižují svět 17. století - ale hlavně střední Evropu -, objevují se na zvláštních místech a hlavně ve zvláštní dobu... a pláčou slzy z medu, kamení, krve, ledu a střepů zrcadla. Zásadní kniha letošního roku.

LADISLAV NAGY, překladatel Salman Rushdie: Klaun Šalimar (Paseka) Každá Rushdieho kniha je událostí a to platí i o jeho předposledním románu. Opět je to typický Rushdie -místy až příliš upovídaný, přesto vždy nápaditý, literárně brilantní. I kdyby v jeho knihách bylo oněch skvostných pasáží desetkrát méně, stojí za to je číst.

LIBUŠE BĚLUNKOVÁ, šéfredaktorka A2 kulturního týdeníku Philip Roth: Sabbathovo divadlo (Mladá fronta) Mohutné a svěží prozaické dílo plné tělesnosti. Nepřekonatelné dostředivé síly sexuální touhy a smrti (nesmrtelný básnický kontrapunkt) zasahují čtenáře v přesně zacílených detailech. Ne vždy příjemně. ANEŽKA CHARVÁTOVÁ, překladatelka Bytosti schopné zemřít (Fra) Knihou měsíce pro mne je antologie okrajových, sebevražedných, šílených, syrových „proklatců“ francouzské poezie 20. století. Pro české čtenáře je objevili a přeložili Václav Jamek, Petr Zavadil a Erik Lukavský a vydalo nakladatelství Fra, které se na takové menšinové záležitosti záslužně a s neutuchající vervou zaměřuje. Aspoň nemůžeme dát za pravdu Mallarméovi, minimálně v druhé půlce jeho slavného verše „Tělo je smutné, žel, a já čet všechny knihy“ VIKTOR JANIŠ, překladatel Salman Rushdie: Klaun Šalimar (Paseka) Ještě zpočátku minulého týdne to vypadalo, jako by se nakladatelství jen ztěžka probouzela z letního spánku. Naštěstí se Paseka vytasila s trumfem: Rushdieho Klaun Šalimar je ambiciózní, mnohovrstevnatá próza o lásce a pomstě, žalozpěv za ztracenou harmonií mezi indickým hinduismem a islámem i politologická lekce z dějin Kašmíru. Navíc čtenářsky o mnoho přístupnější než Satanské verše.

ERIKA HNÍKOVÁ, filmová dokumentaristka Daniel Kehlmann: Vyměřování světa (Vakát) Nadchly mě dva evropské bestsellery, založené na historických reáliích - Gottland Mariusze Szczygiela a Vyměřování světa Daniela Kehlmanna. Přestože se odehrávají v jiných stoletích, mají jedno společné. Autorům se podařilo barvitě a inteligentně popsat životní příběhy jedinců, v nichž se odráží celá tehdejší Evropa a její myšlení.

JIŘÍ PADEVĚT, ředitel nakladatelství Academia Lexikon české literatury 4/ I, II, + dodatky ke svazkům 1-3 (Academia) Po více než dvaceti letech se završuje práce na Lexikonu české literatury a konečně můžeme listovat všemi hesly, kterých je téměř 3500 a jsou věnována nejen autorům, ale i nakladatelům, časopisům a literárním almanachům. Jenom škoda, že takto pečlivě zpracovaný Lexikon končí rokem 1945.

TOMÁŠ DIMTER, překladatel Revolver Revue 72 V každoročním zářijovém zaplevelení knihami je mým tipem Revolver revue. Z kvalitní tematické skladby vybočují v tom nejlepším slova smyslu ukázky ze slavných esejů W. G. Sebalda: Letecká válka a literatura.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!