7. ledna 2009 20:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Izrael bude pokračovat do vnitrozemí Gazy

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 183Diskuse
Izraelský tank v blízkosti pásma Gazy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Izraelský tank v blízkosti pásma Gazy | foto: ČTK

JERUZALÉM Izraelský bezpečnostní kabinet schválil rozšíření ofenzívy proti palestinskému Hamasu, operujícímu v pásmu Gazy. Dvanáct členů kabinetu přistoupilo na to, aby armáda pokračovala v pozemních operacích a postoupila dál do vnitrozemních částí pásma. Informuje o tom agentura AFP i některé izraelské servery.

Izrael zároveň už ráno oznámil, že vojsko bude každý den dodržovat tříhodinové příměří v městě Gaza a jeho nejbližším okolí, aby umožnilo obyvatelstvu v bezpečí se zásobit. Armáda také usiluje o to, aby byl vytvořen humanitární koridor, jímž bude do Gazy proudit pravidelně zboží.

Egypt navrhl, aby takový koridor vedl k hraničnímu přechodu Rafáh, a požádal Mezinárodní výbor Červeného kříže o to, aby bezpečný průchod pomohl vytvořit. Bude sloužit nejen pro zásobování, ale také k evakuaci raněných. Dosud jich bylo do Egypta převezeno 120.

Dnes si útoky vyžádaly 16 obětí, z toho pět byly děti. Na jižní Izrael
dopadlo 15 raket Hamasu, ale nikoho nezranily. Dvanáctidenní boje zaplatilo životy téměř 700 Palestinců, z nich 220 byly podle agentury AFP děti. Raněno je podle téhož zdroje 3000 osob.

Egypt v úterý navrhl tříbodový plán, který má přivést obě strany k trvalému příměří. Izrael kvůli tomu ve čtvrtek vyšle k jednáním do Egypta poradce ministra obrany Ehuda Baraka. Právě Amose Gilada loni vyjednal rovněž v Egyptě půlroční příměří s Hamasem, jež platilo do 19. prosince a které Hamas odmítl prodloužit. Nynější egyptský návrh předpokládá okamžité a dočasné složení zbraní, otevření humanitárních koridorů a další jednání o trvalém příměří. Gilad se chce soustředit na jednání o mechanismu, který bude zaveden na egyptské hranici a má zamezit pašování zbraní do pásma tunely.

Vysoký představitel Evropské unie pro společnou zahraniční a bezpečnostní politiku Javier Solana, který je dnes v Izraeli, prohlásil, že je unie připravena pomoci Egyptu bránit pašování, ale zdůraznil také, že nepočítá s nasazením vojáků. Tunely prý budou kontrolovány technologickými prostředky.

Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg hodnotí dnešní vývoj jako důkaz toho, že se věci daly do pohybu. S povděkem zaznamenal to, že se k obyvatelům Gazy konečně dostává humanitární pomoc, o což se prý unijní delegace, která byla pod jeho vedením na Blízkém východě od neděle do úterka, snažila.

Nicméně podle mluvčího Agentury OSN pro pomoc a práci ve prospěch palestinských uprchlíků na Blízkém východě (UNRWA) Christophera Gunnesse nejsou tři hodiny dostatečné.

Lidovky.cz, ČTK
  • 183Diskuse